Најздравите сезонски намирници кои треба да се јадат секој ден – нема да се грижите за пад на имунитетот

Во текот на есента, на нашиот организам особено му се потребни витамини за одржување на имунитетот, здрава кожа, коса и нокти.
Ви ги откриваме најкорисните намирници:
Цвекло

This image has an empty alt attribute; its file name is cveklo-za-zdravje.jpg
Веројатно цвеклото сте го запознале уште како дете, кога сте го гледале со презир, без разлика дали е во супа или салата. Сепак, сега веројатно ќе ви се допадне, бидејќи содржи витамини Ц, Б, ПП и Е, како и голема количина на железо, магнезиум, фосфор и други елементи во трагови. Можете да киселите цвекло, да го пржите, да го додадете во салати или да го внесете во вид на цеден сок.


Брусница

This image has an empty alt attribute; its file name is brusnica.png
Многу луѓе сакаат брусница токму поради нивниот кисел вкус, но малкумина знаат дека оваа бобинка може да се чува свежа повеќе од една година – ако ја ставите во вода во затворен сад. Од неа можете да направите и овошни пијалоци, да готвите сосови за јадења и така натаму.


Калинка

This image has an empty alt attribute; its file name is kalinka.jpg
Од домашните производи, можеби најкорисна во есен е калинката. Содржи голема количина на витамин Ц, фолна киселина и антиоксиданси, што е особено важно во студената сезона. Од неа може да се добијат витамински сокови, а семките од калинка може да се додадат во салати или едноставно да се јадат.


Агруми

This image has an empty alt attribute; its file name is citrusi.jpg
Доцна есен и зима се сезона на зреење на цитрусите. Тоа се портокали, мандарини и, се разбира, грејпфрут. Сите тие, како што знаеме, содржат огромна количина на витамин Ц, кој ни помага да не се разболиме во студената сезона, па затоа во зима не можеме да си го замислиме животот без агруми. Може да се јадат свежи или цедени и да се додадат во салати за необичен вкус.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГО ПРАШАЛА ДЕЧКОТО ЗА ШТО ФАНТАЗИРА ВО КРЕВЕТ, А ПОДОБРО ДА НЕ ГО НАПРАВИЛА ТОА! „Тоа беше најпогубната реченица што некогаш сум ја слушнала“

Кога го прашала своето момче за неговите интимни желби, добила одговор кој ја шокирал. Дали …