Го чистат организмот, го зајакнуваат имунитетот и го обновуваат црниот дроб: 10. чувари на здравјето

Ви претставуваме намирници кои ќе ви помогнат да го исчистите и обновите црниот дроб, како и да го вратите неговото здраво функционирање.

1. Јаболка
Јаболките се богати со пектин, кој му помага на телото да се исчисти и да ги ослободи токсините од дигестивниот тракт.


2. Зелен чај
Зелениот чај помага во отстранување на токсините и складираните масти од телото, а ја зголемува и хидратацијата на телото.

3. Авокадо
Авокадото е богато со важни состојки кои играат клучна улога во намалувањето на оштетувањето на црниот дроб.


This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-i-zelencuk-i-korona.jpg

4. Лук
Лукот ги активира ензимите во црниот дроб и помага да се елиминираат токсините од целото тело.


5. Грејпфрут
Грејпфрутот е добар извор на витамин Ц, антиоксиданси и пектин.

6. Зелен зеленчук
Зелениот зеленчук го поттикнува создавањето и нормалниот проток на жолчен сок, кој помага да се отстранат отпадните материи и вишокот холестерол од телото.

7. Лимон
Лимонот го чисти црниот дроб и е полн со антиоксиданси. Препорачуваме утрото да го започнете со чаша млака вода со сок од половина лимон. На овој начин го чистите и го забрзувате целиот метаболизам.

This image has an empty alt attribute; its file name is limonada.jpg

8. Кромид
Кромидот е богат со алицин и помага да се исфрлат токсините од црниот дроб и дигестивниот тракт.

9. Цвекло
Цвеклото е богато со бета каротин и растителни флавоноиди, кои помагаат во стимулирање и подобрување на функциите на црниот дроб.

10. Ореви
Оревите се богати со омега 3 масни киселини, аминокиселина аргинин и глутатион, кои го поддржуваат нормалното функционирање на црниот дроб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …