ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Неверојатни придобивки од цвеклото за вашето здравје кои не можете ни да ги замислите

Сокот од цвекло ни помага да останеме продуктивни подобро од кој било енергетски пијалок
Цвеклото е еден од најдобрите зеленчуци. Во последниве години станува’ се попопуларен, често се користи во сокови и смути, во комбинација со различно овошје и зеленчук. Ова е добар тренд со оглед на многуте здравствени придобивки од цвеклото. Овој зеленчук е извор на природен шеќер, а исто така е богат со калиум, витамин Ц и фолна киселина. Цвеклото е исто така богато со вода и растителни влакна.

1. Цвеклото е извор на влакна
Цвеклото е богато со растворливи и нерастворливи влакна. Поради оваа причина, помага да се подобри интестиналниот транзит и да се бори против запек. Дури се препорачува да се вклучи во исхраната за третман на хемороиди. Покрај тоа, јадењето цвекло помага во одржување на нивото на шеќер во крвта и добриот холестерол (HDL). Цвеклото може да се јаде сирово во салати, варено или печено. Важно е да знаете како да го готвите за да не ги изгуби своите корисни својства. Цвеклото треба да го сварите со кора. Може да се отстрани непосредно пред употреба.


This image has an empty alt attribute; its file name is cveklo-1.jpg

2. Цвеклото се бори против високиот крвен притисок
Цвеклото содржи природни нитрати, кои се претвораат во азотен оксид кога се јаде. Оваа молекула промовира релаксација и вазодилатација, што ја подобрува циркулацијата на крвта и помага во регулирањето на крвниот притисок во текот на денот.


3. Дава енергија
Освен што има многу вода, цвеклото има и многу протеини. Затоа, наместо да прибегнувате кон енергетски пијалоци за да ја зголемите вашата ефикасност, подобро е да се напиете чаша природен сок од цвекло, кој може да го има истиот тонизирачки ефект на телото. Сокот од цвекло може да послужи како извор на енергија за организмот поради претворањето на нитратите во азотен оксид. Ова може да ја зголеми отпорноста на телото на вежби со висок интензитет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Британските лекари советуваат: Доколку имате проблеми со кардиоваскуларниот систем, внимавајте на внесувањето на суво овошје

Треба да внимавате ако имате проблеми со срцето Кардиоваскуларните болести го заземаат неславното прво место …