(ФОТО) „МАЖ МИ ЕДВАЈ ЈА ПРЕЖИВЕА КОРОНАТА, ОРГАНИТЕ МУ СЕ УНИШТИЈА“: Водителка открила дека има дијабетес и дупки во срцето – БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА!

Сопругот на водителката на утринската програма едвај ја преживеал короната, а лекарите му предвиделе дека нема да успее. Еве ги симптомите и како на крајот се справил со тоа!
Одредени луѓе кои страдале од корона вирусот често чувствувале симптоми на замор, зголемен крвен притисок, отежнато дишење и слабост, а времето за опоравување за некои било познато дека трае – дури и една година или повеќе.
Водителката на утринската програма Кејт Гаравеј (55) проговорила за тоа колку тешко закрепнувал нејзиниот сопруг, но и дека не е целосно излечен.

This image has an empty alt attribute; its file name is voditelka-i-soprug-1.jpg
Нејзиниот сопруг Дерек Дрејпер е еден од многуте луѓе чие закрепнување од Ковид траело многу долго и по што му биле оштетени многу органи. Тој се заразил со корона вирусот во март 2020. година и набрзо бил хоспитализиран. Исто така, тој поминал долго време во кома, а потоа, кога лекарите и рекле на Кејт дека постои можност никогаш повеќе да не се разбуди од тоа, таа се исплашила како никогаш досега. Тој бил пуштен од болница дури во април 2021. година, па дури и дома некој морал да се грижи за него 24/7.


„Таа 2020. година беше најлошата можна година за сите“, рекла Кејт.

This image has an empty alt attribute; its file name is voditelka.jpg


Лекарите и кажале на водителката дека корона вирусот уништил бројни органи во телото на Дерек. Заболел од дијабетес, имал дупки на срцето, а во тој период бил на дијализа и дишел со помош на туба и вентилатор. Оштетени му се и црниот дроб и панкреасот. Минатата година, кога излегол од болница, таа морала постојано да се грижи за Дерек, а како што и самата кажала, да останел само три дена без лекови, веројатно ќе умрел.
А малку порано оваа година, за жал, повторно завршил во болница поради сепса што настанала по неговото долгогодишно лекување на симптомите на корона вирусот, а најголемиот проблем бил да се најде местото од каде настанала инфекцијата и да се локализира со соодветни антибиотици. Дерек сè уште не е целосно закрепнат, а без поддршката од сопругата, децата и лекарите, веројатно не би бил меѓу живите.

 


Извор: mondo

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние …