(ФОТО) КАРМЕН ДЕЛ’ОРЕФИС – Најстарата манекенка на светот (91) им пркоси на годините: За снимањето позирала полугола

Најстарата манекенка на светот Кармен Дел’Орефис на 91-годишна возраст позирала полугола за магазинот New You.
За Кармен Дел’Орефис годините навистина се само бројка. Со 91. година, сребрената убавица е најстариот модел на светот кој сè уште работи.
Овој месец таа ја дели насловната страница на списанието New You со 69-годишната Беверли Џонсон, која во 1974. година стана првата Афроамериканка која ја краси насловната страница на Vogue.
Дел’Орефис дури позирала полугола за снимањето, изгледајќи целосно опуштено додека се одмара под покривката.


Таа за снимањето рекла: „Тоа е перцепција на фотографот за она што го гледаат во тебе или во мене. Ние сме таму, почнува да се случува синергија и тие го изнесуваат. Тоа е нивен начин на размислување. Сето тоа е проекција”.
Како и Џонсон, Дел’Орефис има посебна врска со Vogue: уште во 1947. година, таа позирала за списанието на 15-годишна возраст, што ја прави една од најмладите ѕвезди од насловната на списанието на сите времиња.

„Со фотографот Ирвинг Пен, повторно го доживеав своето прво појавување во Vogue“, се сеќава таа зборувајќи за магазинот една година претходно.
„Ми рече да се обидам да дишам што е можно помалку и да не се движам. Само седи таму. Ирвинг ми беше многу добар пријател и физички ми го спаси животот. Ме натера да одам кај лекарот на Vogue затоа што во тоа време беа потребни дозволи поради детскиот труд, особено во мојата младост“, рекла таа тогаш.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …