Здрава храна или слатко задоволство? Ова се придобивките од најпопуларното овошје во светот!

БАНАНИТЕ се најпопуларното овошје во светот со причина. Не само што се природно слатки и достапни, туку се и полни со хранливи материи. Иако бананите се на лош глас поради нивната содржина на шеќер и скроб, ова вкусно тропско овошје е преполно со калиум, витамин Б6, влакна и пребиотици. Да не зборуваме дека бананите можат да го заменат шеќерот во многу печива.

Хранлива вредност на бананата
Една средна банана содржи:
105 калории
1 грам протеин
0 грама масти
27 грама јаглени хидрати
3 грама влакна (12% дневна вредност)
422 милиграми калиум (16% дневна вредност)
10 милиграми витамин Ц (13% дневна вредност)
0,4 милиграми витамин Б6 (31% дневна вредност)


This image has an empty alt attribute; its file name is banani-4.jpg

Здравствени придобивки од јадење банани
„Бананите се полни со есенцијални хранливи материи, вклучувајќи витамин Б6, витамин Ц, магнезиум и растителни влакна. Тие се исто така еден од најдобрите извори на калиум, хранлива материја која им недостига на многу луѓе и е важна за регулирање на крвниот притисок и поддршка на функцијата на нервниот систем“, вели диететичарот Лорен Харис-Пинкус.
Калиумот исто така игра клучна улога во регулацијата на течностите во телото и е важен електролит кој се губи со потење. Меѓународното здружение за спортска исхрана (ISSN) наведува дека умереното до енергично вежбање води до губење на калиум и препорачува да се јаде храна како бананите за да се компензира.


This image has an empty alt attribute; its file name is banani-1.jpg

Бананите содржат влакна, што ги прави корисни за здравјето на дигестивниот систем. Тие исто така содржат пребиотици, растителни влакна кои го поттикнуваат растот на пробиотиците во цревата. Пребиотиците се поврзани со подобро дигестивно здравје, посилен имунолошки систем и силно кардиоваскуларно здравје. Случајно контролирано испитување покажало дека јадењето две банани дневно може да го поттикне растот на пробиотиците во цревата.


Конечно, бананите се добар извор на витамин Б6, кој врши многу функции во телото. Витаминот Б6 бара повеќе од 100 ензимски реакции и е клучен дел од метаболизмот на протеините.

This image has an empty alt attribute; its file name is novak-djokovic-i-banana.jpg

Бананите е добро да се јадат пред тренинг
Бананите се богати со јаглехидрати, кои се главен извор на енергија за вежбање. Едно истражување ги споредило бананите со спортски пијалок со 6% јаглени хидрати за да ги процени ефектите на оваа намирница врз перформансите на велосипедот. Студијата покажала дека и двете резултирале со слични резултати. Покрај тоа, една студија сугерира дека својствата на бананите, главно фруктоза и фенолни (растителни) соединенија, може да ги подобрат севкупните атлетски перформанси.

Дали има некои недостатоци во јадењето банани?
Бананите содржат шеќерен алкохол сорбитол, кој кај некои луѓе може да предизвика гасови и дијареа. Во принцип, сорбитол се поднесува во мали количини, па многу луѓе можат да јадат банани без никакви проблеми. Зрелите банани се исто така богати со FODMAP, јаглехидрати кои можат да предизвикаат гасови и надуеност кај некои луѓе. Повторно, сè се сведува на поединецот. Додека некои можат да јадат банани без никакви непријатности, други може да откријат дека им одговараат добро на стомакот.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова е новата куќа на Џенифер Лопез и Бен Афлек: Има теретана и 24 бањи

Долго време бараа куќа од соништата, се пишуваше за купување неколку вили, но дури сега …