ЗА 2022 ГОДИНА – Нобеловата награда за мир беше доделена на борци за човекови права од Русија, Украина и Белорусија

Годинашни добитници на Нобеловата награда за мир се руската организација за човекови права „Меморијал“, украинската организација за човекови права „Центар за граѓански слободи“ и Алес Бјалицки, белоруски борец за човекови права.
Норвешкиот Нобелов комитет денеска соопшти дека овогодинешната Нобелова награда за мир е доделена на две организации и на еден поединец.
Станува збор за белорускиот активист Алес Бјалицки, руската организација за човекови права „Меморијал“ и украинската организација за човекови права „Центар за граѓански слободи“.
„Овогодинешните победници го претставуваат граѓанското општество во нивните земји и со години го промовираат правото да ја критикуваат владата и заштитата на основните човекови права. Тие направија извонреден напор да ги документираат воените злосторства, кршењето на човековите права и злоупотребата на власта. тие ја покажуваат важноста на граѓанското општество за мирот и демократијата“, соопшти Комитетот за доделување на Нобеловата награда за мир.


Алес Бјалитски, кој ја освои овогодинешната награда за мир, е еден од иницијаторите на демократското движење што се појави во Белорусија во средината на 1980-тите.
Својот живот го посвети на промовирање на демократијата и мирниот развој во својата татковина. Тој ја основа организацијата „Виасна“ (Пролет) во 1996. година, која еволуираше во организација за човекови права која документираше и протестираше против владината употреба на тортура врз политички затвореници.
Владата на Белорусија постојано се обидуваше да го замолчи Бјалитски, кој е во притвор без судење од 2020. година.

Извор: Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние …