Доделена Нобеловата награда за литература: Жена ги победи Ружди и Кадаре

Нобеловата награда за литература годинава и беше доделена на француската писателка Ана Ерно.
Нобеловата награда за литература за 2022. година и се доделува на Ана Ерно „за храброста и клиничката острина со која таа ги открива корените, отуѓувањата и колективните ограничувања на личната меморија“, се вели во соопштението.
Да потсетиме, денеска обложувалниците посочија дека Салман Ружди е фаворит за оваа престижна награда, а во медиумите се споменуваше и истакнатиот албански писател Исмаил Кадаре.
„Нејзината работа е бескомпромисна и напишана на едноставен, чист јазик“, велат од Академијата.


Ени Ерно ја започна својата книжевна кариера во 1974 година со „Les Armoires vides“, автобиографски роман. Во 1984 година, таа ја освои наградата „Ренодо“ за друго автобиографско дело, „La Place“, автобиографска приказна фокусирана на нејзиниот однос со нејзиниот татко и нејзините искуства растејќи во мал град во Франција, и нејзиниот последователен процес во зрелоста и далеку од местото на потекло на нејзините родители.
Многу рано во нејзината кариера, таа се оддалечи од фикцијата и се фокусираше на автобиографски дела. Нејзината работа комбинира историски и индивидуални искуства. Таа го прикажува општествениот напредок на нејзините родители (La place, La honte), нејзините тинејџерски години (Ce ku’ils disent ou rien), нејзиниот брак (La femme gelee), нејзината страсна врска со маж од Источна Европа (Passion simple), нејзиниот абортус (L’evenement), Алцхајмерова болест (Je ne suis pas sortie de ma nuit), смртта на нејзината мајка (Une femme) и рак на дојка (L’usage de la photo). Ерно го напишала и L’ecriture comme un couteau (Пишување остро како нож) со Фредерик-Ив Жане.
„A Woman’s Story“, „A Man’s Place“ и „Simple Passion“ беа признати како значајни книги од The ​​New York Times, а „A Woman’s Story“ беше финалист за наградата Los Angeles Times Book. „Shame“ беше прогласена за најдобра книга на Publishers Weekly за 1998 година, „I remain in the darkness“ беше прогласена за најдобри мемоари во 1999 година од Washington Post, а „The Possession“ беше наведена како една од десетте најдобри книги во 2008 година од страна на магазинот More.

Нејзините историски мемоари „Les Annees“ (Годините) од 2008 година, кои беа добро прифатени од француската критика, многумина го сметаат за нејзин магнум опус. Во оваа книга, Ерно пишува за себе во трето лице (elle, или „таа“) за прв пат, давајќи сликовит поглед на француското општество од непосредните последици од Втората светска војна до раните 2000-ти. Тоа е трогателна социјална приказна за една жена и општеството во развој во кое живеела.
Во 2008 година, тие ја освоија наградата Francoise-Mauriac на Academie francaise, наградата Marguerite Duras во 2008 година, [13] награда за француски јазик во 2008 година, наградата за читатели на Телеграм во 2009 година и наградата Premio Strega Europeo за 2016 година.
Ова е четврта награда од овогодинешната сезона на доделување на Нобеловата награда.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Кино за млади“ во Скопје

Два филма од поновата европска продукција на 28 и 29 ноември (понеделник и вторник) бесплатно …