(ВИДЕО) СЕКОЈА ЧЕСТ – Жулиет Бинош ги зела ножиците во раце: „За слобода“ и се придружиле нејзините колешки

Познати француски актерки, меѓу кои Жулиет Бинош, Марион Котијар и Изабел Ипер, отсекоа прамен од косата во знак на протест поради смртта на Махса Амини, 22-годишна Иранка која падна во кома откако беше уапсена од полицијата за морал во земјата.
„За слобода“, извика Жилиет Бинош, отсекувајќи полна шака од нејзината костенлива коса со ножици и насочувајќи ја кон камерата.
На славната актерка и се придружија и други француски актерки и пејачки од А-листата, меѓу кои Марион Котијар и Изабел Аџани, во потстрижувањето на косата за поддршка на младата Иранка.
Италијанската песна Bela Cão на персиски беше користена како музика во позадина за видеата на кои сечат прамени коса.

Амини беше уапсен на 13 септември во Техеран поради „несоодветна облека“ и почина три дена подоцна во болница, што предизвика бранови протести во Иран во кои досега загинаа повеќе од 130. луѓе, според организациите за човекови права.
„Махса Амини беше злоупотребувана од полицијата за морал додека не умре. Таа беше обвинета за носење вел на несоодветен начин. Таа почина затоа што и беа откриени неколку прамени од косата“, стои во текстот што го придружува видеото на нејзиниот Инстаграм профил, кој го објави #soutienfemmesiran (Поддршка на жените на Иран).


Објавата брзо се прошири и на другите социјални мрежи.

„Жените во Иран очекуваат поддршка од меѓународната заедница. Ова е убав начин да се покаже таа поддршка“, изјави за Ројтерс францускиот адвокат Ричард Седиљо, кој ја иницираше акцијата.
„Ова е само првиот чекор, се надевам дека ќе го следат сите во светот, не само актерките, туку сите. И мажите би можеле да се шишаат, мислам дека и тоа ќе се случи“, додава Седијо.
Правници, медиумски личности и други жени во Франција го следеа примерот на познатите актерки.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Поранешниот словенечки претседател го продава својот автомобил од 1991 година

Пред неколку дена Борут Пахор се пофали дека неговиот Рено 4 и официјално станал олдтајмер. …