ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ на Првиот ИФДТ „ИГОР МАЏИРОВ“ 2022

На 04 октомври 2022, во салонот на Театар за деца и младинци – Скопје и официјално заврши првото издание на Интернацаионалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ 2022. Стручната жири комисија во состав: Диана Кржаниќ Тепавац, актерка, еатарски педагог и претседател на АСИТЕЖ, Србија во својство на претседател на жирито, заедно со членовите Благој Чоревски, актер и режисерката Драгана Милошевски Попов, главната ГРАН ПРИ награда ја додели на претставата „ТИВКОТО МОМЧЕ“ во изведба на Театарот за деца и млади од Крагуевац, Србија.

  • Жирито оваа претстава ја гледа како комплетен уметнички чин што храбро отвора чувствителни теми, користејќи внимателно избран театарски јазик, лесно препознатлив и прифатлив од публиката, се наведува во одлуката.

Жирито додели и две специјални награди и тоа за претставата „ЖИРАФА“ на театарот „ХОП СИЊОР“ од Атина,Грција за исклучителната креација, изработка, водење и анимација на куклите и за комплетната естетика и театарскиот израз во претставата. „ЖИРАФА“ ја понесе и наградата за НАЈДОБРА СЦЕНОГРАФИЈА, затоа што како што вели жирито, со минимални средства оваа претстава остварува силни визуелни импресии и отвора простор за детската фантазија.


Покрај нив, жирито додели уште една СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА на претставата „АВАНТУРИТЕ НА МАЛИОТ ЈУЈУ“,за колективната актерска игра и извонредното користење на сценските елементи направени од природни материјали како и за изведбата и употребата на музичките инструменти во истата. Оваа претстава се закити уште и со Наградата за НАЈДОБРА РЕЖИЈА на Рената Карола Гатица.

Наградата за најдобра МАШКА УЛОГА му припадна на актерот МАРКО ХЕРГЕШИЌ, за улогата во претставата „АВАНТУРИТЕ НА БАРОНОТ МИНХАУЗЕН“,на театарот „ЖАР ПТИЦА“ од Загреб Хрватска, за исклучителната ролја која пленеше со одлична актерска изведба допадлива за секое дете. Истата претстава ја освои и наградата за НАЈДОБРА КОСТИМОГРАФИЈА, на авторката Џениса Пецотиќ.


Наградата за НАЈДОБРА ЖЕНСКА УЛОГА ѝ припадна на актерката Јулијана Мирчевска, за улогата на Марика во претставата ЈОВАНЧЕ И МАРИКА, во изведба на театарот „БАБЕЦ“ од Битола.

Првото издание на фестивалот „Игор Маџиров“ се одржа од 30. Септември до 4. Октомври 2022 година на кој учествуваа девет претстави од различни земји на Европа.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Објавен „Конкурс за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст” на Министерството за култура

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински” – Прилеп, денеска распиша …