Главниот симптом на превисок холестерол, кој многумина не го забележуваат

Високиот холестерол стана главна грижа и една од најчестите болести во современиот свет.
Холестеролот кој не е откриен навреме може сериозно да го загрози здравјето.
Д-р Лора Перди понуди совет за тоа на кои важни симптоми на висок холестерол треба да внимавате.
Д-р Перди вели дека „холестеролот е еден вид на масна молекула која циркулира во крвотокот“.
Обично доаѓа од распаѓањето на молекулите на мастите во дигестивниот процес, но некои луѓе може да имаат генетски или други состојби кои предизвикуваат нивните тела да задржат повеќе од просечни количини на холестерол во нивните крвни садови.
Таа понатаму објаснила дека постојат неколку различни видови на холестерол, и тие често се нарекуваат во смисла на добар или лош холестерол.

„Добриот холестерол е уште еден термин за HDL, што значи липопротеини со висока густина. Овој конкретен тип на холестерол помага да се отстранат другите штетни видови на холестерол од телото да се контролира бидејќи би се спречил ризикот од кардиоваскуларни заболувања“, објаснува докторката.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …