Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените
Многу врски завршуваат поради она што го нарекуваме „тенки причини“. Проблемот е што конфликтот, кој започнува како мала расправија, се претвора во побеснето торнадо кое брзо ги раскинува инаку совршените врски.
Постојат грешки кои жените постојано ги повторуваат, а поради кои подоцна се фрустрирани, бидејќи сфаќаат дека поради нив не можат да одржат стабилна врска.

Еве некои од нив:
Концентрирање на односот на неговиот потенцијал
Почетната привлечност помеѓу двајца луѓе може да биде толку силна што ги заслепува и двајцата, кои потсвесно ги занемаруваат очигледните недостатоци на другата личност. Ова е нормално затоа што никој не е совршен. Сепак, жените веќе имаат развиено репутација дека постојано се обидуваат да ги променат своите мажи. Многу жени ќе продолжат да бидат „залепени“ за мажите долго откако тој ќе ја третира како черга во фазата на запознавање. Прашање на време е кога таквата врска ќе пропадне.


Претпоставки за разбирање
Истражувањата постојано укажуваат на разликите во начинот на размислување на мажите и жените. Една од најголемите грешки што една жена може да ја направи е да претпостави дека мажот треба да размислува токму како неа или дека точно знае што мисли таа во секое време.

Преправање дека сте некој друг само за да го задржите
Можеби ова звучи како најголемо клише, но повеќето мажи ги интересира типот на жена која точно знае што сака и ѝ е удобно во сопствената кожа. Нема ништо лошо во тоа да се преправате дека сте некој друг за да ги зачините работите во спалната соба, но да останете верни на себе е уште помоќен и долготраен афродизијак.


Предвремено откривање на чувствата
Тоа е точно. Кажувањето на тие волшебни зборови веќе на вториот состанок веројатно ќе поттикне маж да побегне од вас барајќи безбедно засолниште. Спротивно на мачо сликата што постојано ја прикажуваат, мажите ги заплашува дури и помислата на посветеност пред да бидат сигурни дека се подготвени да се смират, само сакаат да видат како се развиваат работите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …