Што жените прво забележуваат кај мажите, а што мажите кај жените? Одговорот ќе ве изненади!?

Постојат бројни теории на оваа тема. Антропологот од Универзитетот во Оксфорд, Ана Машин, при собирањето податоци за својата книга „Зошто сакаме“, дошла до интересен заклучок.
Резултатите од ова истражување покажуваат дека жените на мажите прво гледаат на обемот на рамената и половината. Пожелно е рамениците да бидат широки, да формираат таканаречен триаголник, така што струкот е потесен. Она што го сака и понежниот пол е машкото лице да биде симетрично. Тоа е знак за добри гени и показател дека може да ја заштити својата сопруга и да биде посветен на семејството.

This image has an empty alt attribute; its file name is mazi-zoni.jpg


Припадниците на посилниот пол прво ги забележуваат колковите кај жените. Обликот на песочен часовник е најидеален. Тесниот струк и широките колкови укажуваат на тоа дека жената е здрава и плодна.

This image has an empty alt attribute; its file name is zena-na-fudbaler-1-1024x791.jpg


Овој експеримент бил направен во Тексас во 2015. година, а тие покажале дека фокусот и на мажите и на жените е прво на стомакот, односно областа на дијафрагмата. Ова истражување тврди дека при изборот на потенцијален партнер, обемот на половината и колковите се едни од првите информации што ги обработува нашиот мозок.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …