НОБ: Балетските едночинки „ШЕХЕРЕЗАДА“ и „ВАЛПУРГИСКА НОЌ“ на 7. октомври 2022.

На сцената на Националната опера и балет на 7 октомври со почеток во 20.00 часот ќе се изведат допадливите балетски едночинки „Шехерезада“ од Н. Р. Корсаков и „Валпургиска ноќ“ од Шарл Гуно. Ќе настапат првенци, истакнати солисти, солисти, балетските ансамбли на Националната опера и балет и Државната опера Варна, Р. Бугарија .
Приказните од „Илјада и една ноќ“ преточени во балетот „Шехерезада“ од Н. Р. Корсаков ќе се изведе под диригентската палка на гостинот од Бугарија, Григор Паликаров, кореографијата ја пренесе познатиот балет-мајстор од Москва, Михаил Крапивин, со првична постановка на Михаил Фокин. Сценографијата е на Марија Ветероска, а костимите на Маја Бурсаќ од Србија.
Балетската приказна ќе ни ја раскажат: Ивана Коцевска во улогата на Забеида, Балаж Лашеи (Унгарија) во улогата на Златен роб.
Во вториот дел публикате ќе има можност да ја проследи едночинката „Валпургиска ноќ“ (балетскиот дел од операта „Фауст“ од Шарл Гуно.)
Диригент е Григор Паликаров (Бугарија), кореографијата е на Леонид Лавровски, редакцијата на кореографијата и режијата е на Светлана Тоншева (Бугарија), а костимограф: Изабела Поњавиќ.
Настапуваат: Марија Кичевска Шокаровска, Павел Кирчев (Бугарија) и Марко ди Салво (Бугарија).
Настапуваат првенци, истакнати солисти, солисти, балетскиот ансамбл на Националната опера и балет и Државната опера Варна, Р. Бугарија, во придружба на оркестарот на Националната опера и балет.

Во Фоајето на Националната опера и балет од 7 октомври 2022 година ќе биде поставена изложба на дел од костимографијата од оперските и балетските премиери изведени во последните 3 сезони во Националната опера и балет.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Кајмак” во кино стана настан на сезоната

За само 10 денови од прикажување, филмот „Кајмак” по сценарио и во режија на Милчо …