Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција.
Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како што се овошјето и зеленчукот.
Вашиот црн дроб ги претвора двата вида во ретинол. Потоа или се складира во вашиот црн дроб или се транспортира преку лимфниот систем до клетките во вашето тело.
Витаминот А може да има корист за вашата кожа: може да помогне да се намали појавата на фини линии и брчки со стимулирање на производството на колаген. Ретиноидите како ретинол, исто така, можат да ја подобрат еластичноста и опуштеноста на кожата помагајќи да се отстранат оштетените еластински влакна. Исхраната богата со каротеноиди, како што е бета каротин, може да помогне да се спречи оштетување на клетките, стареење на кожата и кожни болести.
Каротеноидите исто така можат да помогнат во заштитата на вашата кожа од фактори на животната средина како што се загадувањето и УВ зрачењето, што исто така може да влијае на здравјето и изгледот на вашата кожа. Ретиноидите го стимулираат обновувањето на клетките на кожата.

This image has an empty alt attribute; its file name is Vitamin-A-hrana.jpg


Американската академија за дерматологија препорачува локални ретиноиди за да помогнат во лекувањето на акните и’ кај адолесцентите и’ кај возрасните.

Ретиноидите можат да помогнат во ексфолијација на површината на кожата, отстранувајќи ја нечистотијата, маснотијата и мртвите клетки на кожата од порите за да се спречат мозолки. Тие, исто така, продираат во површината на кожата за да го стимулираат производството на колаген и еластин, што може да помогне да се намали појавата на пори и лузни од акни.


Витаминот А може да се најде во производите од животинско потекло, како што се: лосос, млечни производи: вклучувајќи млеко, путер, сирење, јајца, риба, масло од бакалар… Како и во растителни производи како што се моркови, домати, слатки компири, лиснат зелен зеленчук и овошје, вклучувајќи манго, кајсии и сливи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …