Ќе се изненадите од резултатите од истражувањето – научниците ја открија причината поради која партнерот ве нервира

Кога сме под стрес, се фокусираме на негативните квалитети на партнерот наместо на позитивните.
Ова е токму заклучокот од истражувањето објавено во списанието Social Psychological and Personality Science. Претходните студии покажаа како „животниот“ стрес може да влијае на односот со партнерот, но и на нашето однесување. Ова истакнува дека стресниот живот може да влијае на тоа како партнерите комуницираат и се гледаат еден со друг. Но, оваа студија нагласува уште една точка: стресот може да влијае и на она што прво го забележуваме, како што е партнерот што ве нервира, критикува и нема трпение.
„Откривме дека луѓето кои постојано доживуваат голем стрес надвор од врската, како што се проблеми на работа, имаат поголема веројатност да забележат негативни работи за својот партнер“, вели д-р Лиза Неф.
Неф и колегите следеле 79. нововенчани хетеросексуални партнери во студијата, тие пополнувале прашалник секоја вечер во текот на 10. дена каде го евидентирале своето и однесувањето на нивните партнери. Пред студијата, тие исто така го кажале своето мислење за количината на стрес во нивните животи.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-ne-prostuvaat.jpg
Откриле дека оние кои неодамна поминале низ стресен период се особено свесни за секојдневните промени на нивните партнери во вид на негативно однесување и веруваат дека нивниот партнер внесува негативност во врската во тие 10. дена, доколку резултатите се споредат со испитаници кои не се под стрес.
Новите парови ќе се фокусираат на позитивното однесување, а не на негативните на нивните партнери, но тоа трае се додека трае фазата на „меден месец“.
Изгледа дека стресниот ден не влијаел на фокусирањето на партнерот на негативните особини кај партнерот, покажала студијата. Станува збор за акумулиран стрес кој често ќе влијае на промената на правецот на вниманието.
За многу луѓе, изминатите години беа многу тешки, а стресот поврзан со пандемијата сè уште е присутен. Ако партнерите под стрес се фокусираат на негативните аспекти на партнерот, тоа сигурно ќе влијае на врската.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …