Храна која личи на човечки органи – 9. намирници кои помагаат повеќе од суплементите

Цвекло – крв
Цвеклото е богато со антиоксиданси и железо, сокот од цвекло има боја на крв и е одлично средство за чистење на крвта и подобрување на крвната слика кај анемичните луѓе.

Ѓумбир – стомак
Секој кој некогаш посегнал по чај од ѓумбир кога има стомачни болки, гадење или повраќање знае колку оваа билка е добра за стомакот. И гледаме дека донекаде наликува на желудникот и цревата.


Брокула – малигни клетки
Брокулата изгледа како огромна канцерогена клетка, а познато е дека овој зеленчук е одлична природна превенција од малигни заболувања, па затоа официјалната медицина ја препорачува како задолжителна состојка во менито за сите кои имаат генетска предиспозиција за појава на рак, бидејќи се смета дека кај некои видови на рак го намалува ризикот за речиси 50%.

И сега кога го знаеме сето ова, можеби треба да обрнеме малку повеќе внимание на изгледот на она што го јадеме.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …