(ФОТО) ДЕТАЛИ ПРЕТСТАВЕНИ ВО НОВАТА КНИГА – МИСТЕРИЈАТА НА „КРВАВИТЕ“ ОБЕТКИ НА МЕГАН МАРКЛ: Персоналот не смеел ни да ПИСНЕ за овој накит, а еве од кого го добила!

По смртта на кралицата Елизабета, многу тајни на палатата Кенсингтон излегуваат на виделина. Мистерија што ја интригира јавноста до ден-денес се висечките дијамантски обетки што ги носела Меган Маркл иако знаела дека потекнуваат од човекот одговорен за убиство.

This image has an empty alt attribute; its file name is Megan-Markl-krvavi-obetki.jpg
Новата книга на Валентин Лоу открила детали за тоа како Меган Маркл, сопругата на принцот Хари, го „малтретирала“ персоналот за време на нејзиниот престој во кралската палата. Таа го допрела однесувањето на поранешната актерка за време на турнејата во Австралија и Азија, каде што била спонтана и насмеана пред камерите, а кога би се изгаснале светлата, била сосема поинаква – арогантна и дрска. Авторот на книгата посебно внимание посветил на „крвавите обетки“, подарок што поранешната војвотка од Сасекс го добила од саудискиот принц Мохамед Бин Салман.


This image has an empty alt attribute; its file name is Megan-Markl-krvavi-obetki-1-1-598x1024.jpg
Светот виде идилични слики на Меган и Хари за време на нивната турнеја низ Јужниот Пацифик, а убавата војвотка го разбранува светот со своето опуштено однесување и симпатијчност. Вистината, всушност, била сосема поинаква. Иако уживала во вниманието, Меган не ја сфатила поентата на сите кралски прошетки, се ракувала со безброј непознати, а вработените неколку пати ја слушнале како вели, мислејќи дека никој не слуша: „Не можам да верувам дека не добивам плата за ова“.

This image has an empty alt attribute; its file name is megan-markl-krvavi-obetki-2-682x1024.jpg


Пред да се омажи за Хари, Меган се сретнала со Мигел Хед, приватната секретарка на принцот Вилијам, кој и кажал дека палатата Кенсингтон ќе стори сé што може за да и помогне да се снајде во новата улога. Се зборувало за тоа што може да направи како сопруга на Хари, бидејќи глумата повеќе не била опција. Нејзе и било понудено да биде сценарист, продуцент, режисер, но и да се занимава со хуманитарна работа. Меган му се заблагодарила и рекла дека сака да се концентрира на својата хуманитарна и филантропска работа и да го поддржи Хари како член на кралското семејство.

This image has an empty alt attribute; its file name is bin-salman.jpg
Се испоставило дека Меган воопшто не било лесно да се контролира. Еден од најголемите гафови е тоа што таа добила свадбен подарок, висечки дијамантски обетки од саудискиот принц Мохамед Бин Салман, за кого ќе се испостави дека го наредил убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги заедно со неговото семејство.
Во времето кога тогашната војвотка првпат ги носеше контроверзните обетки, аферата со убиството се уште не беше објавена во јавноста. Џамал ​​Кашоги, водечки дисидент, беше намамен во саудискиот конзулат во Истанбул, каде што беше убиен и распарчен пред неговото тело да биде извадено. Уште на 12. октомври 2018. година, четири дена пред почетокот на турнејата, се зголемуваа сомнежите дека престолонаследникот Мохамед Бин Салман лично го наредил убиството. Потоа, на 20. октомври, три дена пред вечерата на Хари и Меган на Фиџи, за време на која војвотката ги носела спорните обетки, Саудиска Арабија призна дека нејзините службеници се одговорни за неговата смрт.


This image has an empty alt attribute; its file name is megan-markl-krvavi-obetki-1-671x1024.jpg
Целата оваа ситуација се обидел да ја прикрие ПР тимот на британската монархија, изјавиле дека накитот е позајмен од златарницата „Шопард“. Планот што го имале бил да оправдаат зошто Меган свесно носела обетки на државен настан што и ги подарил човек обвинет за убиство. Идејата дека војвотката би направила такво нешто намерно била шокантна, а вработените биле преплашени да го прашаат парот од каде го добиле ова парче накит. Тие биле особено шокирани бидејќи војвотката јавно се залагала за правата на жените во Саудиска Арабија. Значи, брифингот на Кенсингтонската палата дека обетките се позајмени бил лошо одигран.

Но, Меган не застанала тука. Истите обетки ги носела и на прославата на 70-тиот роденден на актуелниот крал на Велика Британија, Чарлс Трети, нејзиниот свекор.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ин Мемориам: По долго боледување почина проф. др. Јовица Угриновски

По тешко боледување на 77 годишна возраст почина проф. др. Јовица Угриновски. Со огромна жалост …