Ако сте западнале во рутина: Правилото „шест минути“ обезбедува секс како на почетокот на врската

Се вели дека секој почеток е тежок. Иако повеќето ќе се согласат дека оваа изјава е вистинита, таа не важи за почеток на љубовниот однос. Нововенчаните парови не можат да го тргнат погледот еден од друг и постојано се трудат да се усреќат.
Секојдневно ги негуваат пеперутките што ги чувствуваат во стомакот, а времето поминато заедно го сметаат за бесценето. Некои се заљубуваат толку многу што во партнерот го гледаат само најдоброто, а некои преку партнерството растат како луѓе.
Една од најважните работи на почетокот на врската е секако добриот секс. Страсните активности под чаршафите се толку добри, секој допир е возбудлив, а нововенчаните парови секогаш наоѓаат време за интимно уживање. После напорниот ден сексот е одмор, а не дополнителна обврска, па „ме боли главата“ е реченица која нема да им текне на новите љубовници.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-ne-mozat-bez-seks-1.jpg


Што ако сексот падне на листата на приоритети
Сепак, сите добри работи се краткотрајни, барем кога е сексот во прашање. Кога занесот ќе премине во љубов и кога ќе се создадат подлабоки чувства, сексот паѓа на листата на приоритети, а љубовта почнуваме да ја консумираме преку разговори, поддршка и доверба. Ова може да биде проблем за долгогодишните партнери, а недостатокот на секс може да резултира дури и со непоправливи проблеми, понекогаш дури и со раскинување.
Доколку ви снема страст и инспирација после години врска, а свесни сте дека сексот е фундаментален дел од љубовната врска, имаме решение кое не чини ништо, многу е едноставно за имплементација, научно потврдено и функционира во служба на взаемно задоволство.
Сексот овозможува физичка и психолошка поврзаност на партнерите, па затоа треба да интервенирате доколку забележите дека сте го запоставиле. Експертите велат дека можете да го направите ова користејќи го правилото од шест минути, кое може да ви го спаси сексуалниот живот. Не само да заштедите, забележуваат, туку да го подигнете на неколку нивоа и да ја зајакнете вашата врска.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-najdobri-vo-krevet.jpg


За шест минути до секс, како на почетокот на врската
„Sex Information and Education Council of Canada“ објави студија во која правилото од шест минути е наведено како најдобар и во исто време наједноставен начин за подобрување на вашиот сексуален живот. Вклучува предигра која трае шест минути. Без разлика дали вие го радувате партнерот или тој вас, шест минути предигра се клучот за добар секс, велат истражувањата.
Без разлика дали се работи за орален секс, страсно допирање или бакнување и без разлика дали тие шест минути ќе ги поделите меѓу двајцата партнери, сексот после тој временски интервал ќе биде многу подобар и попријатен.
Истражувањето било спроведено на 1.500 Канаѓани кои рекле дека им се потребни точно шест минути за да се опуштат и да уживаат во сексот.
Дури 61 отсто од жените потврдиле дека им требаат најмалку шест минути предигра за да можат воопшто да доживеат оргазам, а 55 отсто од мажите потврдиле дека нивниот секс е многу подобар доколку партнерите пред тоа им понудат шест минути дополнително внимание.
Истото важи и за пост-сексуалните активности. Жените кои мажите ги милувале најмалку шест минути после секс се чувствувале задоволно.
Ако сте западнале во рутина, сега знаете едноставно и бесплатно решение кое би можело да го подобри вашиот сексуален живот, а можеби дури и да го врати во златното доба на почетоците на вашата врска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …