ПРОЦЕС НА СЛАБЕЕЊЕ – Овие пет навики во исхраната ќе го забрзаат согорувањето на мастите

Губењето килограми и салото на стомакот е процес. Тоа не се случува преку ноќ откако ќе престанете да пиете газирани пијалоци.
На крајот на краиштата, беше потребно време и веројатно многу лоши навики во исхраната за да ги зголемите килограмите и маснотиите што би сакале да ги изгубите. Исто така, ќе бидат потребни поздрави навики во исхраната со текот на времето за да го вратите вашето тело во поздрава состојба.
Иако бавното и стабилно често победува на оваа трка, експертите за исхрана и клиничките истражувања сугерираат дека одредени навики можат да го забрзаат согорувањето на мастите.

Јадете лиснати зеленчуци секој ден


This image has an empty alt attribute; its file name is kelj.jpg
Маснотиите што најмногу сакате да ги нападнете со поздрави навики во исхраната се нарекуваат висцерални масти. Ова е маснотијата која седи длабоко во вашиот стомак и опасно ги опкружува критичните органи како црниот дроб и панкреасот. Истражувањата покажуваат дека висцералните масти лачат биохемикалии кои можат да предизвикаат метаболички синдром, кардиоваскуларни болести и одредени видови на рак. Но, можете да најдете висцерален непријател што согорува маснотии во најчистата фиока на вашиот фрижидер: темно лиснато зеленило како спанаќ, кељ, рукола и краставица.
Студијата објавена во Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics сугерира дека јадењето многу нескробни зеленчуци со темна боја како овие зеленчуци е поврзано со намалување на висцералните маснотии во стомакот, како и мастите на црниот дроб. Оваа темно лиснато зелена е суперхрана бидејќи има малку калории – само околу 10 до 15 калории по чаша – и содржи многу хранливи материи како витамин К, магнезиум, фолна киселина, калциум, витамин Ц и главно нерастворливи влакна.

Нарачајте кафе


This image has an empty alt attribute; its file name is kafe-tursko.jpg
Кофеинот е стимуланс кој е добро познат по зголемувањето на будноста, когнитивните функции и метаболизмот и на крајот може да помогне во губење на тежината. Без сомнение сте почувствувале нервен наплив на енергија откако сте испиле еспресо. Тоа е вашиот пулс и забрзан метаболизам.
Сега, една мала студија во списанието Journal of the International Society of Sports Nutrition од 2021 година сугерира дека засилувачот на кофеин го зголемува согорувањето на мастите кога е поврзан со вежбање. Кога истражувачите им дале на машките учесници кофеин еднаков на количеството во шолја силно кафе 30 минути пред утринските и вечерните тренинзи, мажите кои консумирале кофеин имале значително „зголемување на стапката на оксидација на маснотии на целото тело“ во споредба со земањето плацебо.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 ПРАВИЛА НА ВОСПИТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ ПЕДАГОГ – МАРИЈА МОНТЕСОРИ: Еве како да го одгледате најдоброто и најспособното дете на светот

Големиот педагог Марија Монтесори знаела како да го воспита најдоброто дете на светот, со само …