ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е поинаку, па снаите и свекрвите добро се согласуваат.
Советничката за парови, Леслин Кантнер, објаснила како да се биде совршена свекрва која ќе има најубав однос со синот и снаата.

Прво – никогаш не го критикувајте изборот на партнерот на детето или начинот на кој тие се заедно како пар. Исто така, никогаш не барајте од детето да заземе ваша страна во однос на сопружниците и трето, не би било добро да одите кај синот и снаата без да се најавите – започнува советувањето на Леслин.


Четвртиот совет е насочен кон родителството, кое мајките несебично го даваат, но може да биде погрешно разбрано, за да не се случи тоа, одете по „заобиколен пат“:

Не им кажувајте како да бидат родители. Единственото предупредување за ова би било доколку постават конкретно прашање и побараат ваш совет, секако, споделете ја вашата мудрост.


Конечно, Леслин рекла дека е важно да му дадете простор и време на вашето дете и да не му наметнувате време:
Не барајте време со нив. Ова е особено важно за време на празничната сезона. Идејата дека вашето возрасно дете треба да го поминува секој Божиќ со вас, кога постои цело друго семејство на партнерот за разгледување е навистина само рецепт за огорченост и горчина. Секако дека сакаме нашите деца да сакаат да поминуваат време со нас, прашувањето е добро, но барањето не може да биде добро – објаснува Леслин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …