КАКО СЕ СОЗДАВА – Што е куќна прашина и зошто секогаш ја има во домот

Прашината во нашите домови е нешто како превртено огледало на нашите животи. Ги прикажува сите наши нуспроизводи и работи кои ги фрламе без воопшто да го сфатиме тоа.
„Разбирањето каде се појавува прашината и зошто таа е во домот на прво место може да ви помогне да преземете конкретни активности за да го забавите нејзиното наталожување“, вели Ема Бартон, експерт за чистење и основач на Steam Cleaner Help.
Прашината главно се состои од мртви клетки на кожата, грини од прашина, мртви честички од инсекти, честички од почвата, полен, ситни пластични честички, бактерии, влакна и влакна од облеката.
„Многу од овие честички влегуваат во домот однадвор, преку прозорци и врати, на чевли, облека, домашни миленици… Има и грицки што ги јадете во домот како и мали трошки од други оброци, митарење на домашни миленици итн. Но, постои еден важен мит за разбивање: Иако мртвите клетки од кожата сигурно сочинуваат дел од прашината во нашите домови, тоа не е толку голем процент како што може да мислите. Многу луѓе претпоставуваат дека повеќе од 50 проценти од прашината доаѓа од мртвата кожа, но во реалноста најголемиот дел го носи водата кога се капеме или се тушираме, така што тие не завршуваат на нашите подови туку во канализацијата“, додала таа.

This image has an empty alt attribute; its file name is cistenje-dusek-1.jpg
Сетете се на она што сте го научиле за статичкиот електрицитет во основно училиште. Кога прашината се движи во воздухот, акумулира благо позитивно или негативно електрично полнење.
„Прашината потоа се привлекува кон површини со благ негативен или позитивен полнеж, што на крајот доведува до акумулација. На пример, теписите се магнети за прашина, многу повеќе од тврдото дрво или линолеумот“, објаснил Метју Барата од американската компанија Daimer Industries, специјализирана за комерцијална и индустриска опрема за чистење.
Иако редовното и распоредот за чистење ќе ја одржи прашината во вашиот дом на прифатливо ниво, овие честички во воздухот се неизбежен аспект на секој внатрешен простор.
Живееме во релативно затворена средина, па прашината се задржува во теписите и пукнатините. Плус, секој пат кога ќе ја отворите вратата од вашиот дом, пуштате повеќе честички прашина.
„Ако живеете на прометна градска улица, веројатно имате повеќе прашина во вашиот дом. Колку повеќе тоа се случува надвор, толку повеќе прашина влегува во куќата. Но, истото важи и за вашата внатрешна средина. Ако имате многу ситници и дребулии, има повеќе места за таложење на честички од воздухот“, објаснува Барата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …