ИСПУШТАЊЕ НА CO2 – Меси, обвинет за загадување на воздухот, го направил она што на просечниот човек му требаат 150. години за да го направи

Француските медиуми објавија дека приватниот авион на Лионел Меси извршил 52. лета во последните три месеци, предизвикувајќи ослободување на јаглерод диоксид еквивалентно на количината на воздушни патувања што просечниот човек би го направил во текот на 150. години.
Меси за своите патувања користи луксузен авион вреден 15. милиони евра, а често го позајмува на семејството и пријателите.
Сепак, угледниот L’Equipe го обвинил дека на овој начин дополнително го загадува воздухот и пресметале дека неговиот авион за само три месеци испуштил CO2 (јаглерод диоксид) колку што просечниот човек би направил за 150 години патување со авион.
Французите тврдат дека Меси од 1. јуни до 31. август направил 52. патувања низ светот. Авионот нуди низа неверојатни карактеристики, вклучувајќи кујна и две бањи, а има капацитет за 16. лица.
Столиците можат да се преклопат и да се претворат во осум кревети, а на скалите се испишани имињата на Меси и неговото семејство – сопругата Антонела и синовите Тиаго, Чиро и Матео, додека бројот 10., кој Меси го носел најчесто во текот на кариерата го пишува на опашката на авионот.

Фото: Монтажа


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …