(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ во финалето во Тел Авив

Новак Ѓоковиќ е во финалето на турнирот во Тел Авив. Србинот во полуфиналето го скрши отпорот на Русинот Роман Сафиулин со 6:1, 7:6 (7:3) и стигна до својот 127. меч за титулата во блескавата кариера.


Првиот сет беше демонстрација на моќта на сопственикот на 21 Грен слем титула. Новак веќе направи брејк во вториот гем без загубен поен, а потоа во четвртиот гем вторпат му го одзеде сервисот на својот ривал. Сафиулин успеа само да се запише на семафорот пред Ѓоковиќ да го заврши овој дел од играта со резултат 6:1.
Многу поголема борба се гледаше во вториот сет. Русинот беше многу посигурен при својот воведен удар. Сафиулин ја имаше првата можност да го искористи сервисот во шестиот гем, но Новак ги спаси двете брејк топки што ги имаше неговиот ривал.

Ѓоковиќ ја покажа својата класа во деветтиот гем. Сафиулин имаше 40:15 и се чинеше дека ќе поведе 5:4. Сепак, Новак ги освојува следните четири поени и стигнува до брејк.
Сафиулин сепак си создаде можност да остане во натпреварот. Стигна до 30:40, а Новак со двојна грешка му овозможи да го израмни резултатот на 5:5. Отидоа во тај брејк во кој Ѓоковиќ сепак ја контролираше ситуацијата и се пласираше во финалето со 7:3.

Во мечот за титулата ќе игра со подобриот од мечот Чилиќ – Лестијене. Финалето е закажано за в недела од 17:30 часот со директен пренос на Спорт Клуб 1.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …