(ФОТО) ОТКРИЕНО КОЈ ЌЕ ГО НАСЛЕДИ НАЈВРЕДНИОТ НАКИТ НА КРАЛИЦАТА: Вреди 800.000 фунти, а еве која дама од семејството ќе го носи!

Кој ќе го наследи накитот од колекцијата на неодамна починатата британска кралица Елизабета Втора на големо се пишуваше и пред нејзината смрт. Станува збор за една од најимпресивните колекции во светот: сите предмети во неа се многу вредни, а некои се навистина посебни.

Според магазинот Hello, познато е кој ќе наследи или, поточно, кому ќе му биде дозволено да носи едно од најскапите парчиња од колекцијата на богатствата на кралицата – државната тијара на Џорџ IV, попозната како дијамантска тијара. Ќе ја носи кралицата сопруга Камила. Еден ден, кога принцот Вилијам ќе стане крал, тоа ќе може да се види на главата на неговата сопруга Кејт.


This image has an empty alt attribute; its file name is dijadema-na-kralicata-elizabeta.jpg
Тиарата е направена за кралот Џорџ IV од златарите Rundell&Bridge во 1820. година и чинела 8.216 фунти во тоа време. Тесна лента од сребро и злато е оградена со бисери, а на неа има четири малтешки крстови и украси кои симболично ги претставуваат Англија, Ирска и Шкотска – рози, детелина и чичак. Круната е оградена со 1.333 дијаманти од 320 карати. Во центарот на предниот крст има и редок бледо жолт дијамант. Тиарата била наменета да се носи на специјална кадифена капа, а кралицата Елизабета Втора сакала да ја носи без овој додаток.

View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)Денес нејзината вредност се проценува на близу 800.000 фунти и е една од круните од кралската колекција со најголема симболика. Исто така, таа е една од најпознатите, иако ретко се гледа во јавноста. Имено, може да се види на британските и на Комонвелтските пари, хартија и монети и поштенски марки.
За време на нејзиното 70-годишно владеење, кралицата Елизабета ја носела само неколку пати – на пример, кога го отвори Парламентот за прв пат во своето владеење, во 1952. година, и на патот на крстарење една година подоцна. Круната е посебна затоа што ја носат исклучиво владетелите и сопругите кралици – Викторија, Александра, Марија и Елизабета Втора.


Иако не е украсен предмет наменет само за жени, оваа круна се смета за женствена, па речиси сигурно е дека кралот Чарлс III нема да ја стави на глава во некоја свечена пригода. Сепак, Камила би можела да ја носи за прв пат на крунисувањето на нејзиниот сопруг следната година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние …