(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, влезе помеѓу 12 -те финалисти и успеа да победи.

This image has an empty alt attribute; its file name is dina-jasari-1-1.jpg


„Песната „Дома” ја освои наградата. Пресреќна што ме одбраа мене да го добијам ова признание, затоа што и целта фондација „Милан Младеновиќ” е да се продолжи неговиот дух и творештво. Тоа е нешто што треба да постои, не сплотува на едно место артисти од различни земји од Балканот”, рече Дина Јашари во интервју за Репортер.

Таа и лани влезе меѓу финалистите, но не победи. Затоа пак запознала нови пријатели, артисти, луѓе кои се дел од музичката индустрија.


This image has an empty alt attribute; its file name is dina-jasari-2-1.jpg

„Оваа година имав шанса доста да патувам, и секоја моја посета на Белград се гледав со тие луѓе, но и запознав нови. Сега Белград ми е како дома”, рече кантавторката.


Дина е првата Македонка која гостувала во најгледаното српско телевизиско шоу „24 минути со Зорак Кесиќ”. Таа досега два пати беше дел од неговата емисија.

Дина е студент на Факултетот за музичка уметност, смер популарни жанрови – соло пеење досега требала да дипломира, но поради обврските кои ги имала, дипломирањето вели ќе почека за догодина. Песните ги создава секаде, додека е во движење, на точак, во парк, автобус, кола, дома.

This image has an empty alt attribute; its file name is dina-jasari-3.jpg

Розевата тетратка која ја добила на подарок од нејзина драга другарка е нејзиното музичко богатство каде своерачно ги меморира нејзините песни.

„Кога ја видов си реков ова е местото каде што ќе ги напишам моите песни. Доста од песните ги имам напишано таму и тие кои што сум одлучила да ги споделам се претворија во песни. Практикувам да ми е рачно напишано се”, вели Дина.

This image has an empty alt attribute; its file name is dina-jasari-4.jpg

Која е Дина Јашари приватно, дали оди во кафана, зошто розовата боја е нејзина омилена, за нејзиниот бенд „Дина и другари”, зошто уку леле и е омилен инструмент, што најчесто прави на социјалните мрежи и што следно подготвува гледајте во интервјуто.

Фото: Принтскрин/YouTube/reporter.mk

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние …