Бројка од која боли глава: Германците пресметале колку детето ги чини родителите додека не наполни 18 години

ФЕДЕРАЛНАТА статистичка канцеларија во Германија објавила студија за семејните трошоци за деца и пресметала дека просечното трошење на родителите со дете до 18. години изнесува околу 150.000 евра. Трошоците за дете се поделени во три возрасни групи: од 0 до 6 години, од 6 до 12 години и од 12 до 18 години, пишува Fenix Magazinе.

Трошоци до 6-та година
Сојузниот завод за статистика во своите пресметки доаѓа со трошоци од околу 587 евра месечно, кои се однесуваат на храна, пелени, играчки, сместување и облека. Почетната опрема и можните трошоци за нега не се вклучени.
Само почетната опрема за бебиња чини околу 3000 евра. Цената на место во градинка е околу 400 евра, а за децата од градинка околу 250 евра месечно. Сепак, надоместоците се поврзани со местото каде што живеете и многу варираат од регион до регион.


Трошоци настанати до 12 годишна возраст
Месечните трошоци се зголемуваат со секоја година од животот на детето. Особено во првата година од животот, родителите сè уште имаат корист од многу подароци, заеми и поддршка од семејството и пријателите. Сепак, патувањата за одмор, хоби и училишни патувања мора да се финансираат од уписот на училиште. Списокот на роденденски желби е исто така подолг.
Побарувањата растат со возраста. Додека сè уште се обидуваме да ги поттикнеме децата да играат на свеж воздух, паметните телефони, таблетите, конзолите за игри и компјутерите им изгледаат многу попривлечни. Свесноста за брендот и вистинскиот стил сега се поприсутни, а тоа има своја цена. Според Федералното биро за статистика, еден ученик ги чини родителите околу 686 евра месечно. Годишен одмор, нега, хоби и слично исто така не се вклучени овде.

Трошоци направени до 18 години
По 12-тата година, односно на почетокот на пубертетот, на многу луѓе повторно им се зголемуваат месечните трошоци. Севкупно, родителите потоа треба да одвојуваат околу 784 евра месечно за детето. Тинејџерите во тоа време јадат повеќе и секогаш ја бараат најмодерната облека. Има поголеми суми и за џепарлак и за рекреативни активности.
Како заклучок, едно дете чини во просек по 684 евра месечно. До 18 години тоа значи околу 150.000 евра по дете. Сепак, трошоците се зголемуваат со секоја година од животот на детето:
0 до 6 години: 587 евра месечно, околу 7.000 евра годишно, 42.260 за 6 години
6 до 12 години: 686 евра месечно, околу 8.200 евра годишно, 49.400 за 6 години
Од 12 до 18 години: 784 евра месечно, 9.400 евра годишно, 56.400 за 6 години


Има некои добри вести во оваа пресметка: колку повеќе деца во домаќинството, толку е помал просечниот трошок по дете. Главно затоа што можете да купувате, готвите и планирате во поголеми количини. Облеката и играчките може да ги наследат помладите браќа и сестри.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

11 знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Тажната вистина е дека дури и ако сте подготвени да поминете низ хаос само за …