100 НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ

Пари во соработка со платформата за бонитетни информации БизнисМрежа.мк, ги промовираше 100-те најголеми компании во Македонија рангирани според нивните остварени вкупни приходи и добивка.

Денес Ви ја претставуваме листата на 100-те најголеми работодавачи во Македонија за 2021-та година. Овие компании се ТОП 100 НАЈГОЛЕМИ според бројот на вработени.


Проектот „100 Најголеми” содржи три категории – најголеми компании по приходи, добивка и број на вработени. Целта на проектот „100 Најголеми” е да допринесе кон развој и јакнење на позитивната деловна клима низ промоција на позитивната деловна пракса на најголемите компании по приход, добивка и број на вработени.

Ви напоменуваме дека предмет на рангирањето на 100 НАЈГОЛЕМИ се компаниите –  трговски друштва во приватна сопственост. Ранг листата не вклучува правни лица, банки, осигурителни компании, државни институции, компании во државна сопственост и останати правни лица кои не се регистрирани согласно законот за трговски друштва.


Табелата со 50 компании од 100 Најголеми можете да ја погледенте подоле:

РАНГ 2021КОМПАНИЈАВРАБОТЕНИРАСТ%РАНГ 2020
1ДММ ДРЕКСЛМАЈЕР МАНУФАКТУРИНГ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Кавадарци5,6263%2
2КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА БТ ДООЕЛ Битола5,368-3%1
3АМФЕНОЛ ТЕХНОЛОЏИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Кочани2,18519%7
4НИКОБ ДОО Скопје1,9970%5
5ГЕНТЕРМ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Прилеп1,9960%4
6МАКПЕТРОЛ АД Скопје1,8701%6
7АЛКАЛОИД АД Скопје1,8607%8
8АДИЕНТ СЕАТИНГ ДООЕЛ Штип1,853-10%3
9ТИНЕКС-МТ ДООЕЛ1,4804%10
10АДИЕНТ АУТОМОТИВЕ ДООЕЛ Струмица1,412-10%9
11ЏОЈСОН СЕЈФТИ СИСТЕМС МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Кичево1,3816%12
12ГРАНИТ АД-Скопје1,184-12%11
13КАМ ДОО Илинден1,1225%16
14ДЕКРА АРБЕИТ МАКЕДОНИЈА Скопје1,093-11%13
15АЏИБАДЕМ СИСТИНА Скопје1,0638%18
16МОТИВИ Скопје1,045-7%14
17ЏОНСОН МЕТИ ДООЕЛ Скопје1,019-5%15
18ВЕРОПУЛОС ДООЕЛ Скопје979-5%17
19ЛЕАР ЦОРПОРАТИОН МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Тетово977-1%19
20МАКСТИЛ АД Скопје9752%20
21КОСТАЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Охрид94839%36
22Македонски Телеком АД Скопје911-4%21
23СПОРТ – ЛАИФ ТРЕЈД ДОО Скопје909-1%22
24ЖИТО ДООЕЛ Велес8913%24
25ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ ДОО с.Возарци, Кавадарци8651%31
26ВРАБОТУВАЊЕ ХР СОЛУТИОНС Скопје846-7%23
27КОМФИ-АНГЕЛ Прилеп ДОО8457%30
28БУЛМАК 2016 ДООЕЛ Пробиштип7980%29
29А1 МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје797-2%25
30КИТ-ГО ДООЕЛ Штип783-2%27
31ТАСКФОРЦЕ БПО ДОО Битола77490%81
32КИППЕР MARKET ДОО Желино74829%45
33РАМСТОРЕ МАКЕДОНИЈА ДОО Скопје7284%33
34Рудник САСА ДООЕЛ Македонска Каменица7204%34
35ТАВ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Мралино, Илинден683-12%32
36МАЈ ПИЗЗА ДООЕЛ Дебар66327%51
37ВИТАМИНКА АД Прилеп649-5%35
38БЕТОН АД Скопје628-6%37
39МА ГАМИНГ ДООЕЛ Скопје61814%48
40ДЕЛТА БЕТ ДОО Скопје6060%40
41Антхура МК ДООЕЛ Кочани5899%49
42ОДВ-ЕЛЕКТРИК ДООЕЛ с.Мислешево Струга58525%63
43СЕНАТОР МАКЕДОНИЈА ДОО Скопје579-1%44
44ЗЕГИН ФАРМ Скопје5681%46
45СТОКОМАК ДОО Скопје56314%58
46ЛТХ ЛЕАРНИЦА ДООЕЛ Охрид5589%54
47ФАКОМ АД – Скопје554-5%43
48МАКОТЕН ДООЕЛ Гевгелија545-13%39
49ЕСИ ВРЕМЕНО ВРАБОТУВАЊЕ Скопје5343%52
50ПЕРПЕТУУМОБИЛЕ СЕКЈУРИТИ ДООЕЛ Скопје530-13%41

Целата листа на 100 најголеми работодавачи е достапна ТУКА.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Еко Логистик Сервис го прослави својот 5-ти роденден

Еко Логистик Сервис го прослави својот 5-ти роденден. Компанијата која за прв пат се појави …