(ФОТО) ЗАБРАНЕТО ВО РУСИЈА – Млада руска инфлуенсерка се соочува со шест години затвор поради користење на Инстаграм

Руската инфлуенсерка Вероника Логинова (18) би можела да се соочи со казна затвор до шест години затоа што продолжила да го користи Инстаграм, откако Владимир Путин го забрани на почетокот на оваа година и го нарекол „екстремистички“.
Логинова ова го открила на својот профил, каде ја следат 556. илјади луѓе, објаснувајќи како во август, додека била во Париз, и се јавила мајка и и’ рекла дека полицијата тропнала на вратата од нивниот дом.
Како што истакнала, тие и се заканиле со затворска казна тврдејќи дека „привлекува премногу внимание“ и дека нејзиното понатамошно објавување на Инстаграм може да се смета за форма на учество во „екстремистичка организација“.
„Дали сте сериозни? Јас, 18-годишна девојка и модна блогерка? Претприемачка, сопственичка на бренд за облека која плаќа даноци во својата земја? Личност која објавува за поддршка на менталното здравје и никогаш не допрела политичка агенда. на нејзиниот профил?“, рекла Вероника.

Потоа таа продолжила:
„Живееш, правиш убави фотографии, градиш бизнис, им помагаш на луѓето, никого не допираш. Но, живеете во Русија и меѓу милион блогери, токму вас ви доаѓа полиција“, рекла таа.


View this post on Instagram

A post shared by VERONIKA L. (@logiinovva)


Во видеото кое го објавила Вероника ги повикала своите следбеници да ја поддржат, велејќи дека не ни претпоставувала дека ќе и требаат адвокати на 18. години.
Инаку, според Insider, ова е прв случај поединец во Русија да биде „прогонет“ поради користење на Инстаграм, кој во оваа земја е забранет заедно со Фејсбук уште од март кога е означен како „екстремистички“, според Роскомсвобода – руска група за дигитални права која се бори против цензурата на интернет.
Русија создала свој еквивалент на Инстаграм наречен Росграм, но се чини дека оригиналната верзија продолжила да биде популарна.
Ова не е прв пат инфлуенсерите да се „бунтуваат“ затоа што им е забранет влезот на Инстаграм. На почетокот на оваа година, една Русинка се расплака велејќи дека овие апликации не се само извор на нејзиниот приход, туку и многу повеќе од тоа.
„За мене тоа е целиот мој живот, тоа е мојата душа. Тоа е единственото нешто со кое се будам, заспивам и така е пет години по ред“, рекла таа и предизвикала бројни негативни коментари.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за среда, 08.02.2023: Не ги потиснувајте вашите желби, постои личност која може да ви удоволи или да ви овозможи добар љубовен третман…

Овен Љубов: Топлите емоции секогаш имаат лековито дејство, затоа внимавајте на вашата сакана личност. Планирајте …