Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во зависност од позата.
Ова се секс пози кои согоруваат најмногу калории, што е одлична (и многу поудобна) алтернатива од одење во теретана. Многу интензивен секс може да согори дури 350. калории, што е како, на пример, половина час трчање на лента за трчање.
Повеќето мускули во телото се активираат со најкласичната позната поза, мисионерската, но тоа важи само за мажите.
И не заборавајте, самото бакнување согорува одреден број калории – поточно околу 68. за еден час.
Можеби не изгледа многу, но секоја согорена калорија е важна.
Слабеете и со орален секс, за половина час ќе „согорите“ околу 100. калории, што е како половина час пешачење или 15. минути вежбање во теретана.
Експертите велат дека жените кои доживуваат оргазам согоруваат повеќе калории од оние кои не достигнуваат кулминација. Затоа погрижете се водењето љубов секогаш да завршува среќно.
И уште еден интересен детал – за време на сексот мажите губат повеќе калории од жените бидејќи имаат поголема мускулна маса.
Колку калории се трошат за време на половина час секс, пресметал личниот тренер Чарлин Киардиело, кој е и лидер на холистичката фитнес програма „Shut up and move“, пренесува The Cut.

1. Поза – таа е горе
Во овој случај, мажот губи многу малку калории, а жената во просек 122. Тој ќе согорува повеќе калории ако не седи на партнерот, туку во положба на чучнување – со ова се зголемува бројот на согорени калории на 172 Оваа поза исто така ги зајакнува мускулите, нозете, карлицата, задникот и долниот дел од желудникот.


2. Мисионерска положба
Во оваа поза, мажот ќе согори 143. калории за половина час секс со умерено темпо, додека жената само 44.
Ако жената сака да согорува повеќе калории, тогаш треба да го подигне задникот кон партнерот и да го спушта, следејќи го неговиот ритам. Одличен е и за тонирање на мускулите на нозете, задникот и стомакот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …