(ВИДЕО) БРУКА – АВИОКОМПАНИЈА ПОНИЖИЛА ИНВАЛИД: Морала да оди во тоалет, ја тераа да ползи, а се објасниле на бизарен начин

Видеото на една жена стана вирално на TikTok откако таа го снимила своето понижувачко искуство како корисничка во инвалидска количка која имала потреба да користи тоалет во авион.
Џени Бери од Велика Британија се снимила како лази на летот на AlbaStar Air кога кабинскиот екипаж одбил да и помогне на летот од аеродромот Њукасл до Палма на Мајорка, пренесува Business Insider.
Во нејзиното видео, кое има над пет милиони прегледи, Бери, исто така, рекла дека член на екипажот на нејзиниот лет и рекол дека „луѓето со посебни потреби само носат „пелени“ наместо да мораат да користат бања.
Авиокомпаниите вообичаено превезуваат патници со инвалидитет со помош на колички, специјално направени инвалидски колички кои се доволно тенки за да поминат низ кујната на авионот.
Меѓутоа, додека Бери била пренесена до нејзиното седиште со помош на столче, шпанската компанија AlbaStar Air ѝ кажала дека не можат да задржат така во авионот за таа да го користи за време на летот.
Insider ја контактирал Бери, но таа се огласила на нејзиниот Инстаграм профил за да каже дека високиот степен на негативни коментари околу нејзиното вирално видео ја натерало да го исклучува телефонот на долги периоди.
Пишувајќи за тешкото искушение на Инстаграм, Бери рекла дека персоналот и кажал дека „во 27 години работа со авиокомпании, никогаш порано не виделе проблем луѓето со попреченост да носат пелени“.
„Животот како лице со посебни потреби понекогаш може да биде целосно понижувачки и срамен, а за жал ова беше едно од нив. Да ми кажат директно во лице дека треба да носам пелени кога не треба и дека се тие задоволни. Тој одговор ме понижи“, рекла таа во приказна на Инстаграм.

@wheelie_good_life


Here’s how I had to get to the toilet on my recent Albastar Airlines flight. They told me I should wear a nappy and wee in my seat instead of having an aisle chair onboard…

♬ original sound – Jennie Berry


Во нејзиното видео, можете да видите како персоналот на авиокомпанијата тркала количка покрај Бери додека таа се влече до бањата.
Во изјавата за Insider, Alabaster Air рекле дека „искрено се извинуваме за неодамнешниот инцидент на еден од нашите летови во врска со искуството на патниците со намалена подвижност“ и додале дека „инвалидските колички не се потребни според сегашните регулативи, тие дури и не се препорачани или споменувани кога се зборува за опрема/мебел на авионот“.
Како одговор, Бери покренала петиција да се направат задолжителни столчиња на патеките на сите летови во Обединетото Кралство и има речиси 5.000 потписи.
Зборувајќи на Инстаграм, Бери рекла дека и е „драго што добила видео од сето тоа“, додавајќи: „Знам дека тоа не е нешто што луѓето сакаат да го видат, но без ова видео, на хендикепираните луѓе едноставно не им се верува“.
Покрај тоа, таа рекла дека е „неверојатно срамно и понижувачко“ да се споделуваат овие искуства на интернет, но дека тоа го прави за „да се погрижи работите да се променат“.
Корисниците на инвалидски колички често се малтретирани од авиокомпаниите, а податоците на американското Министерство за транспорт покажуваат дека во просек дневно се кршат или оштетуваат 35,8 инвалидски колички.
Недостатокот на пристапни бањи на летовите е значајно прашање за патниците со посебни потреби, при што корисникот на инвалидска количка Тео Донели претходно изјавил за Insider дека е принуден да прибегнува кон мокрење во шишиња ако сака да лета.


Фото: Принтскрин/TikTok

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ споделила фотографија од Дијана и Новак: Оставила краток и јасен коментар за својата свекрва!

Новак Ѓоковиќ вчера постигна голем спортски успех Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои десеттата …