(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ – остаток од светот: 4-0

После два и пол месеци Ѓоковиќ синоќа се врати на официјалните тениски терени. Играше два меча на Лејвер купот.
Во првиот, против Франсис Тиафо, едноставно одржа лекција по тенис од која сите без во шок. Ѓоковиќ леташе по теренот а Тиафо во првиот сет не освои ниту поен на сервис на седмиот играч на светот. Вториот донесе малку повеќе возбудување но Тиафо, ниту пак Мекинро немаа решение за играта на Ѓоковиќ. Новак победи со 6:1, 6:3.
Потоа следуваше играта во двојки за која Ѓоковиќ имаше дваесеттина минути одмор. Но, заедно со Матео Беретини успеаа да ги совладаат ДеМинор и Сок и тоа со 7:5, 6:2. И вчера Европа поведе со 8:4 против остатокот од светот.
За атмосферата, советите на тренерите, принанието на Федерер и другите соиграчи погледенте во видата и фотките подолу:


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …