(ФОТО) Ѕвездата на „Ривердејл“ осудена на доживотен затвор

Актерот Рајан Грентам е осуден на доживотен затвор за убиство на својата мајка во 2020. година.
Ѕвездата од „Ривердејл“ беше осудена во вторникот во Врховниот суд на Британска Колумбија во Ванкувер и нема да има право на условно ослободување до 14. години од сега, според CBC. Казната на Грантам се очекувала бидејќи тој се изјаснил за виновен за убиство од втор степен, што носи автоматска доживотна затворска казна во Канада.

Обвинителите на сослушувањето во јуни рекле дека на 31. март 2020. година, Грентам ја застрелал својата 64-годишна мајка, Барбара Вејт, во задниот дел од главата додека таа свирела на клавир. Се вели дека судот слушнал дека Грентам го вежбал убиството и направил видеа за време на постапката, вклучително и едно во кое го признал делото и го покажувал телото на својата мајка.
Грентам, исто така, наводно го наполнил својот автомобил следниот ден со три пиштоли, муниција, десетина молотови коктели, материјали за кампување и насоки до домот на канадскиот премиер Џастин Трудо со намера да го убие.
Меѓутоа, наместо тоа, тој и се предал на полицијата во Ванкувер.Психијатрите тврдат дека тој минувал низ интензивен период на клиничка депресија
CBC известува дека судијката Кетлин Кер за време на изрекувањето на казната оваа недела, ја нарекла „спасувачка благодет“ бидејќи Грентам одлучил да не оди во убиствен поход. Таа, исто така, ги забележала „потресните“ ефекти на злосторството, за што сведочат изјавите на сестрата на актерот за влијанието врз жртвите.
Според извештајот на CBC во јуни, психијатриските извештаи укажуваат дека пред убиството, Грентам минувал низ „интензивен период на клиничка депресија“, со „нагони да изврши насилство и самоубиство“. Грентам, наводно, решил да ја убие својата мајка, која во тоа време се борела со ракот, „за да ја поштеди од глетката на насилството што тој требало да го изврши“.
Кер во вторникот изјавила дека ги смета проблемите со менталното здравје на актерот како олеснителен фактор во убиството. Таа исто така истакнала дека Грентам моментално добива психијатриска помош во затворот.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

SkyShowtime најавува низа серии и филмови пред активирањето во осум нови пазари во Централна и Источна Европа

Новата европска услуга за стримување ќе биде достапна од 14 февруари во Северна Македонија, Албанија, Чешка, Унгарија, Косово, Полска, Романија и Словачка SkyShowtime дава вредност нудејќи разнолик избор на одлична забава – вклучително и изворни холивудски филмови и ексклузивни нови серии од најдобрите светски студија – за одлична цена SkyShowtime – следната одлична услуга за стримување во Европа – ќе продолжи успешно да се проширува во 2023 година.  Следната тура активирања ќе биде најголемото проширување на услугата досега, при што ќе се вклучат осум нови пазари во Централна и Источна Европа.  На 14 февруари SkyShowtime ќе им ја даде својата првокласна понуда на корисниците во Албанија, Чешка, Унгарија, Косово, Северна Македонија, Полска, Романија и Словачка. Со ова проширување на повеќе територии бројот на активни пазари на стриминг платформата ќе ја достигне бројката 20. Корисниците на овие новоактивирани пазари ќе имаат пристап до ексклузивни телевизиски премиери на филмови од продукцијата на Universal Pictures и Paramount Pictures, нови и ексклузивни серии по оригинални сценарија, детски и семејни содржини и избор на легендарни наслови и пакети од Nickelodeon, DreamWorks Animation, Paramount+, SHOWTIME®, Sky Studios и Peacock – сето тоа стримувано на едно место. На SkyShowtime ќе се прикажуваат и локални оригинални програми, документарци и посебни изданија од локалните пазари.  Компанијата неодамна објави дека склучила договор за преземање на 21 оригинални серии од HBO …