ПАДНАЛА ПОКРАЈ ГРОБОТ ДОДЕКА ТАТКО И ГО СПУШТАЛЕ ВО ГРОБНИЦАТА: Познатиот музичар проговорил за СТРАШНАТА семејна трагедија!

Ирскиот музичар Боно Вокс (62), чие вистинско име е Пол Дејвид Хјусон, ја изгубил својата мајка како 14-годишно момче и не сака да зборува за таа семејна трагедија.

This image has an empty alt attribute; its file name is bono-voks-1.jpg
Не само тоа, тој досега никогаш јавно не зборувал за настанот, туку се чини дека решил дека е време да пушти надвор некои чувства, па во своите мемоари „Surrender: 40 Songs, One Story“ (Предавање: 40 песни, една приказна) рекол дека тој и неговиот постар брат Норман имаат многу малку сеќавања на нивната мајка Ајрис и дека се обиделе да ја избегнат болката што ја чувствувале поради таа загуба. Нивната мајка починала во септември 1974. година, само неколку дена откако доживеала мозочен удар на погребот на нејзиниот татко.
„Се плашам дека беше полошо од тоа и ретко помислувавме на неа повторно. Бевме тројца Ирци и ја избегнувавме болката што знаевме дека ќе ја почувствуваме ако разговараме и размислуваме за неа”, признал Боно.

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is bono-voks-2.jpg
А го опишал и инцидентот на погребот на неговиот дедо кога го видел татко му како ја носи мајка му во раце низ толпата.
„Брзаше да ја однесе во болница. Таа падна покрај гробот додека нејзиниот татко го спуштаа во земја“, се сеќава тој.
Само три дена подоцна тој и неговиот брат биле донесени во болница за да се простат од неа, а нивниот живот оттогаш бил одбележан со меланхолија, мистерија и мелодрама.
Да потсетиме, претходно оваа година Вокс даде интервју за „Desert Island Discs“ во кое рече дека побарал прошка од својот покоен татко во една француска капела за начинот на кој се однесувал со него по смртта на мајка му.

 


 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Bono (@bonovoxfficial)


„Му се извинив на татко ми во мала капела во Франција откако тој почина. Отидов таму кога немаше никој и запалив свеќа. Се спуштив на колена и само реков: ‘Гледај, извини што не бев таму за тебе. Многу помина, те молам прости ми’. Имав комплициран однос со Боб. Сигурен сум дека беше тешко да се справи со мене и се чувствувам како да не бев таму за него онака како што требаше“, откри тогаш тој.

Фото: Агенции

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …