Ова се најчестите причини зошто мажите се повеќе го избегнуваат бракот, а најчесто се во ЗАБЛУДА

4. Мажите обично мораат драстично да го променат своето однесување по стапувањето во брак
Според истражувањата, и мажот и жената имаат промени во ставот по бракот. Мажите се менуваат кога ќе почнат да се гледаат себеси како заштитници на семејството. Бракот е крајната посветеност, па затоа бара многу жртви. Да се биде самец го гледаат како предност и сметаат дека со тоа што стапуваат во брак губат повеќе од жените.

5. Мажите повеќе се плашат од развод отколку никогаш да не стапат во брак
Едно истражување покажало дека мажите воопшто не се плашат од брак, туку се плашат од лош брак и развод. Многу луѓе доживеале да гледаат како нивните родители и другите сакани се разведуваат, па мажите не сакаат да се задоволат со ништо помалку од совршенство.


6. Мажите не знаат за придобивките од бракот
Со висока стапка на разводи и многу вознемиреност кога станува збор за бракот, мажот може да се запраша зошто воопшто треба да се ожени.

Сепак, бракот е исклучително корисен за мажите на неколку начини:
• Спротивно на верувањето дека бракот ќе влијае на вашата кариера, оженетите мажи заработуваат повеќе пари од кој било друг
• Бракот има големо позитивно влијание врз менталното здравје на мажите, намалувајќи ја осаменоста и депресијата
• Оженетите мажи живеат подолг и поздрав живот од самците
• Мажите ги добиваат овие придобивки дури и од просечните бракови, за разлика од жените


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …