Ова се најчестите причини зошто мажите се повеќе го избегнуваат бракот, а најчесто се во ЗАБЛУДА

Во последниве години, сè поголем број мажи избегнуваат брак. Можеби е лесно да се класифицираат овие луѓе како оние кои едноставно сакаат да живеат без никогаш да се смират, но ова не е секогаш случај за тоа зошто мажите не сакаат да се венчаат.
Постојат многу психолошки и социјални причини за ова што може да ве изненадат, а подолу се шест кои се надеваме дека ќе ви помогнат да разберете малку повеќе за размислувањето на мажите.

Но, тоа не е сè – на крајот од статијата ќе откриете и зошто е всушност корисно за мажите да стапат во брак и тоа на многу начини.

loading...

1. Не чувствуваат голем притисок да стапат во брак
Генерално нема притисок од пријателите или семејството за мажот да се ожени, особено кога е сè уште млад. Ова е сосема спротивно од искуствата на жените кои често ги прашуваат кога планираат да се венчаат и да имаат деца.

2. Од друга страна, има голем притисок кога се работи за запросување
Во романтичните врски најчесто мажите се тие од кои се очекува да запросат, а тоа може да биде доста стресно искуство за нив. Дури 40. отсто од мажите изразиле загриженост за очекувањата на нивната партнерка од веренички прстен, на пример.


3. Мажите веруваат дека нивната сопруга има право да им кажува што да прават, додека девојката не
Интересно е што мажите се плашат дека после венчавката нивните сопруги ќе им кажат што да прават и како да се однесуваат. Ова, сепак, не е случај за врската пред брак, што сугерира дека мажите чувствуваат дека нивната партнерка нема право да ги контролира на кој било начин, освен ако не влезат во поголема обврска наречена „брак“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Македонските девојчиња на „Црнокрак” меѓу најубавите на светските избори за Мис: „Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его!“

Катарина Јовановска, Мија Стерјовска и Ива Пеева од модното студио „Црнокрак” летово освоија титули на …