(ВИДЕО) Џорџ Клуни бил платен само 3. долари за филм кој беше номиниран за шест Оскари

Џорџ Клуни некогаш беше најплатениот актер во светот, но можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека тој добил само 3 долари за еден од неговите најпознати филмови.
За неговата историска драма од 2005. година, „Добра ноќ и среќно“, Клуни покрај глумата се нашол и во улогите на режисер и сценарист. Но, наместо да бара вртоглаво висока плата, Клуни земал само по еден долар за секое од тие работни места.
„Добра ноќ и среќно“, во кој глумат и Дејвид Стратхерн и Роберт Дауни Џуниор, е сместен во 1953. година и се фокусира на вистинската животна приказна на радио и телевизискиот новинар Едвард Р. Мароу, кој се обидел да го собори американскиот сенатор Џозеф Мекарти. Снимањето на филмот чинело само 7,5 милиони долари, а ниската плата на Клуни веројатно помогнала да се задржат трошоците толку ниски.
Холивудскиот актер се здобил со повреда на снимањето на филмот „Сириана“, што значи дека не можел да направи тестови за да се осигура неговата безбедност. Но, Клуни толку многу сакал да ги направи „Goodnight and Good Luck“ што дури ја подигнал под хипотека сопствената куќа за да ги собере парите. Неговото коцкање повеќе од се се исплатело, бидејќи филмот заработи повеќе од 54. милиони долари ширум светот, што е повеќе од седум пати повеќе од неговата инвестиција.


„Движечката сила на филмот бил лутината“
„Добра ноќ и среќно“ не беше само комерцијален успех, туку беше сакан од жиријата за доделување на наградите. Беше номиниран за шест награди Оскар, вклучувајќи најдобар филм, најдобро оригинално сценарио и најдобар актер, како и шест БАФТА и пет Златни глобуси.
Критичарите исто така се радуваа на историската драма – таа има импресивни 93. проценти позитивни критики од критичарите и 83. проценти позитивни критики од публиката на Rotten Tomatoes, додека има оцена од 7,4 на IMDB. Клуни изјави за Los Angeles Times во 2012. година изјавил дека движечката сила на филмот била лутината.

– „Добра ноќ и среќно“ го напишав затоа што бев лут затоа што ме нарекуваа предавник на мојата земја затоа што реков дека треба да поставуваме прашања пред да испратиме луѓе во војна и најдов начин да го изразам тоа во филм, рекол тој.


Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …