(ВИДЕО) Аргентинците имаат посебен ден за фрлање канцелариски материјал низ прозорецот, вистинска атракција

Како и обично, реакциите се страствени. Некои Аргентинци уживаат во оваа традиција и самите учествуваат во неа, но ќе ги најдете и оние на кои оваа традиција им е одбивна и ја сметаат за неред во градот.
Доколку се најдете на улиците на Буенос Аирес на новогодишната ноќ, подгответе се за следната глетка: улици преполни со стуткани и исечени хартии кои Аргентинците ги фрлаат низ прозорецот
И не, не се работи за вандализам, загадување на животната средина, небрежност, па дури и конфети, што би било легитимно да се размислува… Уште повеќе, штом ќе ја дознаете причината, веројатно ќе сакате да им се придружите или да го воведете овој обичај во вашата земја.
Имено, работниците кои работат во разни фирми во пресрет на Новата година фрлаат низ прозорец лоша енергија и стари работи – па со нив летаат разни потсетници, канцелариски материјал, документи… Се’ што повеќе не е потребно и зафаќа простор.
Претпоставуваме дека работниците во градската чистење ќе имаат полни раце работа во наредните денови.
Ова ја симболизира желбата да се влезе во новата година со чист образ – односно чист ум – и подготвен за нови предизвици.

loading...

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОВИЕ знаци на Зодијакот во 2023 година ќе бидат магнет за изобилство: Еве кому се отвораат нови можности!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …