(ВИДЕО+ФОТО) ВАКВО НЕШТО СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО ЖИВОТОТ! Големата четворка на собир – Левер купот започнува денес!

Одлични фотографии од Лондон, каде „големата четворка“ одлично се забавува пред почетокот на Лејвер купот
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер дојде на Лејвер купот во Лондон за да ја заврши кариерата, но и да се забавува. Така, во четвртокот, пред гала вечерата во чест на звучниот турнир, Швајцарецот објави фотографија на која со телефон застана до Новак Ѓоковиќ и направи одлично „селфи“ со Енди Мареј и Рафаел Надал. Четворицата легендарни тенисери уживаат на истото место во Лондон и се подготвуваат за турнирот на кој Федерер во петок ќе се прости од активниот тенис со учество во дубл меч во кој партнер ќе му биде Рафаел Надал.


Непосредно пред да оди на гала вечерата со преостанатите тројца најдобри тенисери во претходните 20 години, Федерер во одело земал рекет за пинг понг и добро се забавувал со канадскиот тенисер Васек Поспишил (32). „Малку загревање пред гала вечерата“, објави Швајцарецот, заедно со видеото на кое игра тенис со поранешниот победник на Вимблдон во конкуренција на двојки.

Ѓоковиќ, Федерер, Надал и Мареј тренираа во четвртокот во текот на денот во салата „О2“, каде од петок ќе се одржува овој звучен турнир. Енди Мареј, дефинитивно членот на тоа друштво кој имал најмногу проблеми со повреди во кариерата, на својот Инстаграм профил објави фотографија „Големата тројка и кловн“ на која се сите четворица асови.

This image has an empty alt attribute; its file name is Endi-Marej-Novak-Djokovic-Rodzer-Federer-Rafael-Nadal.jpeg

Во меѓувреме проговори и Новак Ѓоковиќ, со порака дека еднаш во животот се случува да се сретнат вакви ривали на теренот. „Еднаш во животот можност да бидам на ист терен со овие легенди и ривали. Благодарам на Лејвер купот што го овозможи ова. Едвај го чекам одличен тенискиот викенд и прослава на кариерата на Роџер“, објави Ноле.

Да потсетиме, Федерер својата одлука за пензионирање ја објави овој септември, откако немаше настап повеќе од една година. Својот последен меч го одигра на Вимблдон во 2021 година, а од топ 50 играчи на АТП листата испадна во јуни 2022. Еден месец подоцна, во средината на јули, го загуби „рангот“ за прв пат откако стана професионалец бидејќи не можел да настапи поради повреди и операции на коленото. Сепак, тој се подготви доволно за да се натпреварува во Лејвер купот оваа недела. „Секако дека ќе продолжам да играм тенис, но не на Грен слем турнирите, ниту на АТП турнејата. Негови и Надал противници во прошталниот меч во петок ќе бидат Џек Сок и Френсис Тиафо. Сигурно ќе биде многу емотивно да се испрати во пензија еден од најголемите тенисери во историјата, а за многумина најелегантниот играч кој го играше „белиот спорт“.
Лејвер купот почнува денес со директен пренос на Еуроспорт од 13. часот.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …