ИСТОРИЧАР РАСКАЖАЛ – ОТКРИЕНА ПОСЛЕДНАТА ЖЕЛБА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Се однесува на принцот Хари, а еве дали Е ОСТВАРЕНА! Ова ДО СМРТ не го прежалила!

Историчарот и експерт за кралското семејство Роберт Хардман за магазинот People ја открил последната желба на кралицата Елизабета Втора.
– Не сакаше да го види својот споменик, ниту да има посебна гробница во капелата Свети Ѓорѓи. Како што еднаш ми кажа нејзината братучетка Маргарет Родс – таа сакаше да го направи својот татко горд – рекол тој.

This image has an empty alt attribute; its file name is kralica-i-pogreb.jpg
Според зборовите на споменатиот стручњак, последната желба на кралицата била Хари да се смири со остатокот од семејството и да се врати во Англија. За жал, таа желба не и се остварила.
Познато е дека Хари отсекогаш бил омилениот внук на кралицата, а сега има официјална потврда дека кралицата едноставно го обожува и покрај сите предавства и разочарувања што ги предизвика на кралското семејство во последните неколку години.


This image has an empty alt attribute; its file name is princ-hari-place-682x1024.jpg
Да потсетиме, тој и неговата сопруга Меган Маркл постојано даваа интервјуа во кои го обвинуваа семејството на Хари за расизам и дискриминација на Меган, а целосно се разделија од нив кога решија да се преселат на друг континент. Но, се чини дека кралицата била со меко срце – и продолжила да му простува.
– Кралицата до последниот ден од животот го обожаваше својот внук, принцот Хари. Исто така, Хари многу ја сакаше и затоа нејзината смрт го погоди многу силно – рекол Хардман и објаснил дека на принцот му било особено тешко што последните години не се гледал често со својата баба.

This image has an empty alt attribute; its file name is princ-hari-i-vilijam-838x1024.jpg
– Таа била една од најсилните врски меѓу Калифорнија и Виндзор, а само нејзината љубов успеала да го спречи Хари целосно да ги прекине сите врски со семејството – додал историчарот.
Кралицата била погребана како што сакала. Таа беше погребана на приватна церемонија на 19. септември додека нејзините најблиски стојат покрај нејзиниот ковчег.


This image has an empty alt attribute; its file name is kralica-pogreb.jpg
– Кралицата беше погребана со војводата од Единбург во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести – се вели во соопштението за медиумите од Бакингемската палата по погребот.
Елизабета беше погребана со боите на гардата на Гренадиер и помала верзија на кралското знаме на полкот што кралот Чарлс го постави на нејзиниот ковчег. Гренадиерската гарда е најстариот пешадиски гардиски полк, а кралицата беше нејзин командант.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СЕ ВРАТИЛА НА МАНЕКЕНСТВОТО – Не тагува по разводот: Жизел Бундхен ги привлече погледите во целосно проѕирен фустан

Се чини дека познатата манекенка Жизел Бундхен максимално ужива по разводот со Том Брејди, а …