Дали постои рецепт за намалување и контролирање на стресот?

Кога ќе го смириме умот, телото ќе се смири
Авторите на студијата наведуваат дека менталниот тренинг заснован на медитација може многу да помогне во намалувањето на долгорочниот хроничен стрес. Не е првпат медитацијата да се препорачува како одличен начин за опуштање.
Смирувањето на умот е исклучително тешко. Се препорачува да ги блокирате мислите неколку моменти.
Истражувачкиот тим заклучува дека редовната медитација го намалува нивото на хормонот на стрес кортизол.
По шест месеци, испитаниците забележале дека количината на кортизол во косата се намалила за околу 25. проценти.

This image has an empty alt attribute; its file name is stres-3.jpg

loading...

Самоконтрола и плацебо ефект
„Ако ве прашаат дали сте под стрес после тренинг за намалување на стресот, може да се појави плацебо ефект. Во истражувањето на свесноста, сè повеќе користиме физиолошки методи за попрецизно мерење на ефектот на намалување на стресот“, објаснила авторката на студијата Лара Пулман.

Стресот и неговото влијание врз косата
Кортизолот е еден од главните хормони кои се ослободуваат од телото кога сме под стрес, што ни помага да ја одржиме енергијата и будноста.
Меѓутоа, кога стресот станува постојан и хроничен, целиот кортизол што се пумпа низ телото на крајот се акумулира во косата. Едноставно кажано, колку повеќе кортизол имаме во косата, толку повеќе хроничен стрес имаме во нашите животи.
Долгорочна стратегија за уништување на стресот е медитацијата, која бара сериозна посветеност.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво …