Дали постои рецепт за намалување и контролирање на стресот?

Не можеме да избегаме од стресот, почнувајќи од утрото, кога ќе го вклучиме телевизорот, радиото, проверуваме пошта, гледаме или доживуваме нешто на пат кон работа, тогаш срцето ни чука посилно или работи побрзо.
Многу луѓе научија да се справуваат и да живеат со постојан стрес, но дали тоа навистина е опција? Хроничниот стрес е многу поголем здравствен проблем отколку што многу луѓе сфаќаат.
Неодамнешното истражување објавено во научното списание Biological Reviews покажува дека емоционалниот и работниот притисок може да доведат до деменција или Алцхајмерова болест.
Хроничниот стрес е поврзан со низа физички и ментални состојби, вклучувајќи депресија, срцеви заболувања и дијабетес.
Извесно е дека за ова придонесе и пандемијата на коронавирус. Речиси половина од Американците мислат дека никогаш нема да закрепнат од стресот што го почувствувале поради пандемијата.

This image has an empty alt attribute; its file name is stres.jpg

loading...

Како да се надмине стресот?
Новото истражување на мозокот спроведено во Институтот за човекови когнитивни науки „Макс Планк“ нуди нова стратегија за намалување на хроничниот стрес за околу 25. проценти по шест месеци.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Македонските девојчиња на „Црнокрак” меѓу најубавите на светските избори за Мис: „Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его!“

Катарина Јовановска, Мија Стерјовска и Ива Пеева од модното студио „Црнокрак” летово освоија титули на …