(ВИДЕО) Партибрејкерсите слават 40. години на бендот со голем концерт и ремастерирани видеа

По повод 40-годишнината на бендот, Партибрејкерси направија ремастер на видеа и телевизиски настапи од последните четири децении. Целосниот ремастериран материјал е достапен на официјалниот канал на бендот на YouTube.
Видео материјалите на Партибрејкерс се класифицирани како домашна рокенрол лектира и сега се усогласени со новите технологии за емитување. Тука се „Born Bad“, „Crazy and Fast“, „Lobotomy“, „Ice Age“, „Go Towards Me“, „Greed and Greed“, „You’re Long Gone“, „Generation“, „Is It I “, „Ме брзам“, „1000 години“, „Земјотрес“, „Ситна лова“, „Сиротињско стство“, „Сакам да знам“ и „Јас сум доктор“.

loading...

„Партибрејкерите во раните фази на својата кариера немаа среќа да имаат соодветна видео продукција, а немаа ниту многу бендови од втората генерација на 80-тите. Со обновување на снимките пронајдени во различни приватни архиви, сè уште е можно да се види оваа прекрасна кариера преку видео синглови. Оваа работа не е завршена, затоа ги покануваме сопствениците на интересни, заборавени видеа на Partibrejkers да контактираат со нас и да се обидат да ги обноват и прилагодат овие клипови на технологијата за емитување HD“, рече режисерот Бане Антовиќ, кој работеше на ремастерингот на видеата и додаде: По 30 години, МТС – Музичка телевизија на Србија чуварот на огнот, односно регионалната архива на спотови, им го препушти на помладите – креативниот тим на ТВ Музик. Од архивата на МТС доаѓа необјавеното музичко видео „Генерација“ реализирано на крајот на деведесеттите, чија премиера се совпаѓа со концертната прослава на 40. години рокенрол ортодоксија на бендот Партибрејкерс“.
Партибрејкерите прославуваат 40. години рокенрол, голем концерт на отворено што ќе се одржи на белградскиот саем на 22. септември.
„На Саемот ќе славиме 40 години живот и рокенрол со нашата публика која не следи од почеток, од средината и отсега“, најавува Зоран Костиќ Цане и поканува: „Дојдете да не видите. Со отежнувачки околности повторно се раѓаме. Ајде да бидеме заедно, да уживаме во музиката, љубовта, толеранцијата. Да уживаме во се што го нема“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДИЕТА ЗА ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Внимателно погледнете кои намирници се дозволени, а кои НИКАКО НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ВО ВАШЕТО МЕНИ

Доколку на последниот лекарски преглед ви било кажано дека имате замастен црн дроб, треба да …