(ВИДЕО) МАСОВЕН ЕГЗОДУС, РУСИТЕ НЕМААТ КАДЕ: Земјите од ЕУ им забрануваат влез, ова е нивниот единствен спас! Непрегледни колони на границата

По најавената мобилизација голем број Руси ја напуштаат Русија, но некои земји не сакаат да ги примат.
Откако Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, Русите масовно почнаа да ја напуштаат земјата, авионските билети беа распродадени, а цените на летовите во еден правец достигнаа неколку илјади евра. Бескрајна колона формирана на руско-грузискиот граничен премин Верхњиј Ларс. Границите на Грузија се уште се отворени, но, според медиумите, на некои воено способни мажи им е забранет влезот во земјата.
Во исто време, бројот на Руси кои се обидуваат да влезат во Финска се зголемува од час во час. Тоа е единствената граница која се уште е отворена за руските цивили со шенген визи, кои се обидуваат да ја напуштат земјата откако Путин објави дека ќе испрати 300.000 нови војници во Украина.
Инаку, балтичките членки на Европската унија, Летонија, Литванија и Естонија, кои граничат со Русија, веќе најавија дека нема да понудат засолниште на ниту еден Тусин кој бег од мобилизација во Русија.

„Одбивањето да се исполни својата граѓанска должност во Русија, или желбата да се стори тоа, не е доволна основа за добивање азил во друга земја“, рекол естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалум. Латвискиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс ја навел безбедносната загриженост во врска со ситуацијата. Министерството за внатрешни работи на Литванија соопштило дека секој случај за азил ќе се разгледува посебно.
Трите балтички земји и Полска во понеделникот на полноќ почнаа да ги враќаат руските граѓани од нивните граници, велејќи дека не треба да патуваат додека нивната земја е во војна со Украина. Забраната ги исклучува руските дисиденти кои бараат азил во ЕУ, заедно со возачите на камиони, бегалците и постојаните жители на земјите од ЕУ, како и оние кои ги посетуваат членовите на блиското семејство.


Масовното иселување на Русите го пишува и FlightRadar, позната веб-страница која се занимава со следење летови. Тие објавија кратко видео на кое се гледа воздушниот сообраќај од Москва и Санкт Петербург направен утрово. Од видеото се гледа дека сообраќајот е зголемен, а најголем дел од летовите завршиле во Турција.

Извор: Mondo.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Џен, не пиев“: Видеото на кое Афлек и се правда на Џеј Ло за алкохол стана хит на TikTok

БЕН АФЛЕК и Џенифер Лопез неодамна се појавија на премиерната забава за нејзиниот нов филм …