Што „гуглаат“ Русите по најавата за мобилизација на Путин: Како да се скрши рака и да се напушти земјата!

По утринското обраќање на Владимир Путин и најавата за делумна мобилизација во земјата, Русите се обратија на пребарувањето на Google за да дознаат на кого се однесува и како можат да избегаат од земјата.
Уште од вчерашното објавување на говорот на Владимир Путин, Русите во страв од мобилизација почнаа да бараат на Google како можат да ја напуштат земјата.
Според Google Trends, потрагата по бегство од земјата стана многу популарна во Русија откако Кремљ и неговите полномошници објавија планови за анексија на окупирани територии во Украина.

This image has an empty alt attribute; its file name is google-trends-jpg.jpg


Врвот на пребарувањата за „како да се избега од земјата“ според Google Trends бил вчера во 18. часот.


Исто така, како резултат на утринското обраќање на Владимир Путин е забележано драстично зголемување на продажбата на авионски билети за прекугранични патувања од Русија, што ги подгреа шпекулациите дека Русите масовно бегаат од земјата.

Интересно е што Русите „прогуглаа“ и фрази како „како да скршиш рака“, но и општо објаснување за кого се однесува мобилизацијата.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што сака некој да ви порача ако ве БАКНЕ во чело? Погледнете каква ПОРАКА носи овој чин!

Бакнежот во чело често изгледа како многу интимен чин, затоа што некој ви кажува дека …