Четири витамини ја спречуваат деменцијата: Не треба да пиете апчиња, потребна ви е само храна

Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помагаат на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи кои му се потребни на мозокот.
Кога станува збор за одржување на вашиот мозок здрав, вашата исхрана игра важна улога. Урамнотежената исхрана богата со витамини и минерали е неопходна за вашиот мозок да функционира најдобро.
Голем дел од литературата покажува дека одредени хранливи материи, флавоноиди, незаситени масти и омега-3 масни киселини се поврзани со побавен когнитивен пад и намален ризик од деменција.
Јадењето целосна храна е најдобриот начин да ги добиете овие хранливи материи. Додатоците за здравјето на мозокот не се толку моќни, но можат да бидат корисна опција во одредени околности. Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помага на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи што му се потребни.
Храната и хранливите материи дефинитивно можат да помогнат во одржување на здрава функција на мозокот, па дури и може да го забават падот на функцијата на мозокот поврзан со стареењето. Сите сакаме нашиот мозок да биде отпорен на стареење, па ова е одлична вест.

Значи, кои витамини го поддржуваат здравјето на мозокот? И во која храна можете да ги најдете?

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is omega-3-masni-kiselini-1024x768.jpg

Омега-3 масни киселини
Ако некогаш сте се запрашале зошто масните риби како лососот и туната секогаш се наметнуваат како дел од здравата исхрана, тоа е поради омега-3 масните киселини. Тоа се незаситени масти богати со антиоксиданси кои го штитат мозокот, го спречуваат воспалението и се градбени блокови на клеточните мембрани во мозокот.
Покрај масните риби, добар извор на омега-3 масни киселини се и јаткастите плодови и семките. Ако не јадете често морска храна, разговарајте со вашиот лекар за земање додатоци на омега-3 ако вашиот тест на крвта укажува на недостаток, вели Мирела Дијаз-Сантос, доцент во Истражувачкиот центар за Алцхајмерова болест Мери С Истон во Одделот за неврологија на UCLA.


Витамин Е
Може да се најде во темно лиснат зеленчук, авокадо, црвен пипер, аспарагус, манго, тиква и јаткасти плодови и семки.

This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-i-zelencuk-za-dekemvri.jpg


Б витамини
Кога станува збор за здравјето на мозокот, фокусирајте се на трите витамини Б: витамини Б6, Б12 и Б9 (фолати).
Гравот е еден од најдобрите извори на Б витамини во сите сегменти. Б6 можете да го најдете во бананите, портокалите, папајата, дињата, туната, лососот, живината и темнолиснат зеленчук. Фолната киселина се наоѓа во брокулата, зеленилото, интегралните житарки, јајцата, кикириките и семките од сончоглед.
Витаминот Б12 го има исклучиво во месото и производите од риба, а за веганите и вегетаријанците, нутритивниот квасец е добар начин за нивно снабдување. Луѓето кои се на растителна исхрана имаат многу поголем ризик од дефицит на Б12, затоа разговарајте со вашиот лекар за тоа дали додатокот Б12 е соодветен за вас.

Витамин Ц
Можете да го најдете во киви, црвени и зелени пиперки, агруми, бобинки, брокула, карфиол, бриселски зелкички и домати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Македонските девојчиња на „Црнокрак” меѓу најубавите на светските избори за Мис: „Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его!“

Катарина Јовановска, Мија Стерјовска и Ива Пеева од модното студио „Црнокрак” летово освоија титули на …