КРУНАТА СЕ СТРКАЛАЛА ОД САНДАКОТ, ТОА Е МНОГУ ЛОШ ЗНАК: Поради овој инцидент на ПОГРЕБОТ се исплашило целото кралско семејство!

Круната на кралицата Елизабета Втора, која стоеше на врвот на ковчегот за време на вчерашниот погреб, требало да биде зацврстена од страна на златари за да не падне од ковчегот. Причината за претпазливост било тоа што ова се случило еднаш претходно и се сметало за исклучително лош знак!


Имено, на погребот на кралот Џорџ V, во 1936. година, парче од кралскиот накит украсен со некои од најголемите скапоцени камења во колекцијата, паднало од ковчегот и се тркалало до одводот за отпадни води на страната на патот, пишува Daily Mail. Тогаш сите биле убедени дека тоа е исклучително лош знак, а кралското семејство го следеле неколку тешки години – следниот крал, Едвард Осми, набргу потоа абдицирал и создал уставна криза во монархијата, за да го замени таткото на кралицата Елизабета, Џорџ VI.

View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)За да се избегнат какви било „сомнителни“ сигнали за време на погребот, што можеше да го следи светска публика за прв пат, кралското семејство одлучило круната на кралицата да биде зашрафена заедно со држачот за ковчегот. Истото било направено и со другите вредни предмети кои биле пронајдени на ковчегот при изложувањето на телото на кралицата пред јавноста, а биле прицврстени и при погребувањето.


Во кралското семејство и традицијата има и еден необичен ритуал. Имено, круната не е погребува со кралицата, бидејќи се смета дека нејзината должност е завршена. Во кралската крипта, каде што Елизабета Втора е погребана покрај нејзиниот сопруг, таа влегла како „обична христијанска душа“, а не како владетел.

Извор: Daily Mail

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) АТРАКЦИЈА – ПОДЗЕМЕН ГРАД: Фасцинантна мрежа на тунели кои ги спасиле жителите на Малта во Втората светска војна

Едно од интересните места на Малта е Ласкарис, подземен комплекс од тунели и соби од …