Изложба на Анжелика Колева во „Концепт 37“: „Фрагменти од едно постоење“

Ликовната уметница Анжелика Колева на 20. септември во 20. часот ќе ја отвори изложбата „Фрагменти од едно постоење“ во Концепт 37.

This image has an empty alt attribute; its file name is anzelika-koleva-1.jpg

loading...

Ова е шеста самостојна изложба на Колева, која пред публиката ќе претстави 30. нови дела насликани на платно и стари грамофонски плочи.
„Оваа изложба ја поттикна патешествието од година и пол лечење што го поминав откако се оперирав од рак на дојката. Иако во моите дела инспирација е жената, овој пат се водев од самата себе и тоа што го чувствував јас,“ вели Анжелика.

This image has an empty alt attribute; its file name is anzelika-koleva.jpg
Изложбата „Фрагменти од едно постоење“ ќе трае до 25 септември.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО РАБОТИЛНИЦА ЗА КУКЛАРСТВО

Во рамките на првото издание на ИФДТ „Игор Маџиров” од 01 до 03 октомври, 2022 …