ТРИКОВИ НА ДОМАЌИНКИТЕ – Бебешката пудра ги решава најлошите проблеми во куќата: Еве за што можете да ја користите

Колку и да звучи неверојатно, пудрата за бебиња е совршен лек за неколку домашни проблеми
Популарната беби пудра има многу поширока примена од основната, односно првенствено нега на кожата за бебиња и генерално возрасни кои страдаат од воспаление на кожата. Некои го нарекуваат талк, некои бебешка пудра, разликата е само во мирисот, а можете да го користите за козметички цели или за решавање на одредени проблеми во домаќинството.

Ја отстранува смрдеата од чевлите
Посипете бебешка пудра внатре во чевлите и оставете ја преку ноќ. Следниот ден избришете ги и облечете ги чевлите кои ќе мирисаат како нови.


Го поправа крцкањето на подот
Ако имате паркет што шкрипи, посипете бебешка пудра на подот, а потоа пополнете ги празнините меѓу летвите со метла.

Ја лади постелнината
Во топлите летни ноќи посипете ја постелнината за бебешка пудра. Ќе мириса, а пудрата ќе ја впие потта од телото, што ќе ви овозможи подобро да спиете.


Впива масти
Кога нешто мрсно ќе капне на вашата маица или тепих, тој дел од ткаенината посипете го со бебешка пудра бидејќи ќе го впие маслото и ќе ја освежи ткаенината.

Ги чува книгите
Дајте им нов изглед на старите книги со бебешка пудра. Ќе ја апсорбираат влагата и ќе спречат формирање на мувла.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …