Пет намирници богати со витамин Е: Телото не го произведува, па затоа треба да се свртиме кон храната

Витаминот Е е моќен антиоксиданс и хранлива материја растворлива во масти, што значи дека му се потребни масти за да се апсорбира.
Главно функционира како антиоксиданс или корисна молекула која се бори против слободните радикали. Ние го поврзуваме со заштита на кожата од оштетување на сонцето и одржување на колагенот, но оваа хранлива материја е вклучена и во помагањето за имунолошката функција и правилниот проток на крв. Едноставно кажано, витаминот Е е важно соединение за целокупното здравје.
Бидејќи телото не може да произведе свој витамин Е, мораме да го бараме во храната околу нас. За среќа, го има во многу намирници, па не е тешко да се достигне препорачаната количина од 15 милиграми дневно, пишува Real Simple.

Извори на витамин Е
Бадеми
Бадемите се еден од најголемите извори на витамин Е, а потоа лешниците. Овие јаткасти плодови се исто така одличен извор на диетални влакна и полинезаситени масти здрави за срцето.


This image has an empty alt attribute; its file name is jatki.jpg

Семиња
Следниот пат кога ќе посакате нешто крцкаво, посегнете по семето од растенијата. Семките од сончоглед се особено богати со витамин Е. Овие семки исто така можат да додадат вкус и текстура на голем број јадења, вклучително и овесна каша, јогурт, салати и супи, па можеби ќе сакате да ги вклучите и на тој начин во вашата исхрана.


Масла
Бидејќи семките и јаткастите плодови содржат витамин Е, не е изненадување што нивните масла се исто толку вредни за внимание.

This image has an empty alt attribute; its file name is maslo-za-zdravje.jpg


Лиснат зеленчук
Ваквиот зеленчук е вкусен и преполн со витамин Е. Некои од најдобрите опции вклучуваат спанаќ и блитва, кои нудат околу 2 милиграми витамин Е на половина чаша.

Авокадо
Авокадото е уште еден одличен извор на витамин Е, кој нуди околу 4 милиграми на 100 грама. Други хранливи материи во авокадото вклучуваат калиум, витамин К и рибофлавин. Содржи и влакна, кои се од витално значење за здраво варење, намалување на холестеролот и одржување на нивото на шеќер во крвта.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …